Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alex Dancyg w Koninie: Socjalizm może się udać tylko, gdy społeczeństwo jest bogate. Odkrywcze spotkanie w „Górniczej”

Marcin Maliński
Marcin Maliński
- Komunizm, gdy społeczeństwo jest biedne, nie ma przyszłości. Socjalizm może się udać tylko, gdy społeczeństwo jest bogate. Wtedy każdy może podzielić wszystkim po równo i dać im to, czego oni potrzebują – mówił podczas prelekcji w „Górniczej” Alex Dancyg, Żyd polskiego pochodzenia, historyk dbający o dialog polsko-żydowski i mieszkaniec Izraelskiego kibucu.

Spis treści

Alex Dancyg w Koninie. Spotkał się z uczniami ZSGE

Podczas środowych zajęć w „Górniczej” uczniowie mieli okazję, by poznać wielką postać, która wiele wnosi zarówno do społeczeństwa polskiego, jak i żydowskiego. Alex Dancyg opowiedział im o sobie i o miejscu, w którym żyje oraz o tym, czym się zajmuję się teraz i czym zajmował się kiedyś.

Nie obyło się również bez historycznych ciekawostek odnośnie II wojny światowej i holokaustu, z punktu widzenia żydowskiego historyka. Alex Dancyg z pewnością pomógł też zatrzeć słuchaczom pewne stereotypy, które od wieków przypisuje się Żydom.

- Różnica pomiędzy DNA człowieka i szympansa, to tylko 1 procent. Pomiędzy Polakiem i Żydem, jak i pomiędzy innymi ludźmi na świecie, nie ma żadnej różnicy. Nasze DNA są takie same i płynie w nas taka sama krew.

- mówił historyk.

ZOBACZ TAKŻE

Polacy i Żydzi – dwa narody jedna przeszłość

Od kilku lat w Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych realizowany jest program „Polacy i Żydzi – dwa narody jedna przeszłość – wychowanie dla przyszłości”. W jego ramach młodzież poznaje miejsca związane z żydowską kulturą, począwszy od obiektów znajdujących się najbliżej, czyli w Koninie i okolicach. Organizowane były także piesze rajdy „śladami Żydów konińskich”.

Inicjatorką środowego spotkania z Alexem Dancygiem była Arleta Biadasiewicz, polonistka, która w 2012 roku wraz z 19. edukatorami z Polski uczestniczyła w izraelskim Instytucie Vad Vashem, gdzie poznała Alexa.

ZOBACZ TAKŻE

Kim jest Alex Dancyg?

Alex Dancyg jest polskim Żydem mieszkającym w Izraelu, w kibucu Nir Oz, współpracownikiem  Instytutu Yad Vashem dbającym o pamięć męczenników i bohaterów holokaustu.

Urodził się w 1948 roku na warszawskim Mokotowie, lecz w wieku 9 lat wyjechał z rodzicami do Izraela. Tam skończył szkołę i został historykiem, a także specem od nawadniania pól uprawnych w zamieszkałym kibucu.

Był członkiem Ha-szomer Ha-cair, międzynarodowej organizacji młodzieżowej, która w czasie wojny zajmowała się konspiracją, partyzantką i walką w powstaniach. W Polsce została rozwiązana w 1949 roku, jednak nadal funkcjonuje w niektórych izraelskich kibucach. Później Alex Dancyg walczył w wojnach prowadzonych przez Izrael jako spadochroniarz.

Alex Dancyg jest silnie związany z Polską, gdzie ma mnóstwo przyjaciół. Zabierał i oprowadzał tu grupy młodzieżowe z Izraela, którym opowiadał o czasach II wojny światowej w Polsce oraz pokazywał miejsca zagłady Żydów, takie jak Auschwitz czy Treblinka. Jest również fanem polskiego sportu oraz uwielbia utwory Sienkiewicza.

ZOBACZ TAKŻE

Kibuc – miejsce, w którym socjalizm się udał

Alex Dancyg podczas prowadzenia prelekcji sam zadał sobie pytanie, czy czuje się szczęśliwy w kibucu?

- Szczerze, to nudzi mi się trochę. [...]Ale z drugiej strony mogę żyć w sposób spokojny, dobry, normalny, bez żadnych stresów. Mam wszystko, co mi potrzeba i moje dzieci również mają wszystko, co im potrzeba, bo kibuc to bogate społeczeństwo i może dzielić równo dla wszystkich, a nie równo co do centymetra, bo to nie o to chodzi.

- mówił Alex Dancyg.

Czym właściwie jest kibuc? Definicja mówi, że jest to „gospodarstwo rolne w Izraelu, w którym ziemia i środki produkcji są własnością wspólną”.

Ideowym podłożem powstawania kibucu jest połączenie syjonizmu z socjalizmem. Wśród celów funkcjonowania kibucu ważne było przekształcenie świadomości Żydów poprzez nauczenie ich pracy fizycznej na roli oraz walki w obronie wspólnoty.

Mieszkańcy kibucu nie mają własnego majątku, posiadają równe prawa i obowiązki. Decyzje dotyczące strategii gospodarczej i podziału dochodów podejmuje walne zebranie kibucników - ono też wybiera komitet kierujący życiem kibucu między walnymi zebraniami. Przynależność do wspólnoty jest dobrowolna.

ZOBACZ TAKŻE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto