Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

79. rocznica Powstania Warszawskiego. Stworzono nową trasę turystyczną: „śladów Powstania można wręcz dotknąć”

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków opracował nową trasę turystyczną, która przeprowadzi turystów przez najważniejsze miejsca związane z Powstaniem Warszawskim, które rozpoczęło się równo 79. lat temu. Szlak, na który składają się 63 lokalizacje, gdzie „śladów Powstania można wręcz dotknąć”, dostępny jest w aplikacji MonumetApp.

Spis treści

„Śladami Powstania Warszawskiego” – nowa trasa turystyczna NIKZ

Flaga Polski z symbolem Polski Walczącej
Nowa trasa turystyczna (dostępna w aplikacji MonumentApp) obejmuje zwiedzenie 63 miejsc związanych z Powstaniem Warszawskim. Sylwia Dąbrowa / Polska Press / Archiwum

Równo 79 lat temu – 1 sierpnia 1944 roku – rozpoczęło się Powstanie Warszawskie, którego celem było wyzwolenie Warszawy spod hitlerowskiej okupacji. Z okazji tej ważnej dla wszystkich Polaków rocznicy, Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków opracował nową trasę turystyczną. Szlak „Śladami Powstania Warszawskiego” obejmuje 63 miejsca związane z operacją Armii Krajowej. Liczba ta nie jest przypadkowa, bowiem akcja zakończyła się właśnie po 63 dniach, 2 października 1944 roku.

Jakie miejsca znajdują się na szlaku?

Punkty związane z operacją AK zaznaczone na mapie miasta
Jaśniejsze punkty to lokalizacje w Warszawie, w których rozgrywały się wydarzenia podczas Powstania Warszawskiego Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków (materiały prasowe)

Warszawa, choć dziś zupełnie inna, nadal nosi ślady krwawych wydarzeń, jakie rozegrały się na jej terenie blisko 80 lat temu. W murach niektórych budynków wciąż widoczne są np. ślady po kulach – o tym, czego można się spodziewać zwiedzając stolicę nowym szlakiem, opowiedział dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.

1 sierpnia o godzinie 17.00, jak co roku, cała Polska zatrzyma się, by oddać hołd uczestnikom i uczestniczkom Powstania Warszawskiego. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków chce przypomnieć, że bohaterski zryw trwał aż sześćdziesiąt trzy dni, a jego śladami są nie tylko pamiątkowe tablice. To też m.in. pozostałości po wybuchu przy ulicy Rakowieckiej 4, rzeźby z wysadzonego przez Niemców Pałacu Brühla czy postrzeliny w dawnym budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, czyli Pasty. Budynek został zdobyty przez Powstańców 20 sierpnia i aż do dnia kapitulacji pozostał w ich rękach, stając się jednym z najważniejszych symboli walczącej Warszawy. Zachęcamy do spacerów „Śladami Powstawania Warszawskiego” i odkrywania tych miejsc – opisał dyrektor NIKZ.

MonumentApp, czyli polskie zabytki na wyciągnięcie ręki

Grafika przedstawiająca aplikację MonumentApp
Aplikację można pobrać za pomocą zeskanowania kodu QR. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków (materiały prasowe)

Nowy szlak opracowany przez NIKZ można znaleźć w aplikacji MonumentApp. Jej użytkownicy mają dostęp nie tylko do opisów wielu zabytków, ale i… mogą być ich współautorami, tworzyć własne plany wycieczek i oznaczać mniej znane zabytki. To świetny sposób na to, by dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi miłośnikami turystyki i historii. Co ciekawe, MonumentApp opowiada także o zabytkach poprzez biografie historycznych postaci, którymi przepełnione są dzieje Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: 79. rocznica Powstania Warszawskiego. Stworzono nową trasę turystyczną: „śladów Powstania można wręcz dotknąć” - Strona Podróży

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto