Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

60-Lecie Klubu Żeglarskiego Kopalni „Konin”. Wszystko zaczęło się w latach 1958 – 1959

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Górniczy klub żeglarski, choć dziś otwarty dla wszystkich, powstał przed sześcioma dekadami przy KWB Konin. Były lata, że liczył ponad 200 członków. Dziś jest w nim około 70. Klub należy do najstarszych w regionie. Może poszczycić się tym, że jest właścicielem przystani z mariną na Jeziorze Pątnowskim. Z jego bazy chętnie korzystają żeglarze nie tylko z Konina i regionu, ale także z całej Polski.

Wszystko zaczęło się w latach 1958 – 1959 gdy na potrzeby budowanej odkrywki Pątnów powstała żwirownia nad jeziorem Pątnowskim. Następnie teren ten Dyrekcja Kopalni postanowiła przeznaczyć na kąpielisko miejskie, wypożyczalnię sprzętu wodnego i pole namiotowe. W roku 1959 z inicjatywy Tadeusza Posadowskiego i Jana Walczaka powstała przy KS „Górnik” turystyczna sekcja sportów wodnych. Za datę powstania Klubu przyjęliśmy rok 1960, kiedy zakupiono 3 pierwsze jachty typu Omega i przeprowadzono kurs żeglarski dla 33 osób – 17 zdobyło stopień żeglarza jachtowego.

Historię działalności Klubu należałoby podzielić na trzy etapy, pierwszy to lata 1960–1990, gdy powstaje sekcja sportów wodnych, następuje rozwiązanie KS ”Górnik”, przeprowadzona zostaje reforma administracyjna państwa i powstaje Koniński Okręgowy Związek Żeglarski, wprowadzenie stanu wojennego i początki transformacji, drugi od 1990 do 2005 to czas myślenia o przyszłości, plany przejęcia całego Ośrodka Wczasowo-Żeglarskiego, powołanie Zakładu Działalności Gospodarczej aby zapewnić środki finansowe na działalność, ponieważ skończyły się zakładowe dotacje, i trzeci od 2005 do dnia dzisiejszego, odkupienie od kopalni części Ośrodka za własne pieniądze, przeprowadzenie koniecznych prac aby nasza przystań zaczęła godnie wyglądać, a także od 1 sierpnia 2005 roku staliśmy się Organizacją Pożytku Publicznego z przywilejami i obowiązkami wynikającymi z ustawy o OPP.

Pierwszy etap to bardzo rozbudowana zakładowa działalność socjalna dla pracowników tworzenie klubów sportowych, budowanie Ośrodków Wypoczynkowych i Wczasowych, budowa hoteli, basenu i Domu Kultury. I w ten projekt socjalny bardzo ciekawie wpisywał się też Ośrodek Sportów Wodnych w Pątnowie, który stał się siedzibą Klubu.

Początkowe lata to turystyka oraz sport wyczynowy w ramach KS „Górnik”. Załoga klasy CADET w roku 1968, w składzie Janusz Morkowski i Józef Stolarski reprezentowała Wielkopolskę na Mistrzostwach Polski, a w lipcu tego samego roku, została powołana do kadry Polski w Mistrzostwach Świata w Giżycku. W 1971 roku do kadry narodowej na Mistrzostwa Świata w klasie „Hornet”, powołano Janusza Morkowskiego i Andrzeja Mrówczyńskiego.
Władze Polskiego Związku Żeglarskiego doceniając walory jeziora Pątnowskiego, które za sprawą elektrowni nie zamarzało w sezonie zimowym, postanowiły zorganizować w latach 1968,1969,1970 zgrupowanie kadry polskiej w klasie FINN, FD i HORNET. W organizowanych regatach startowali w nich między innymi Andrzej Zawieja, Zbigniew Kania.

31 grudnia 1971 roku zlikwidowano KS „Górnik” a utworzono Międzyzakładowy Klub Sportowy „Zagłębie”, zaprzestano finansowania sekcji żeglarskiej i żeglarstwo wyczynowe zostało zlikwidowane.

Lata 70-te to kierunek na turystykę śródlądową. Kopalnia zakupiła 7 jachtów kabinowych. Klub organizował szkolenia, wczasy żeglarskie na Mazurach i Jezioraku oraz rejsy na szlaku Warta-Gopło i pod koniec roku 1982 liczył ponad 250 członków. W Mistrzostwach Polski Górników w klasie OMEGA rozegranych w 1987 roku na J. Pątnowskim nasze załogi zajęły trzy pierwsze miejsca.

Równolegle rozwijało się żeglarstwo morskie. W latach 1977-81 zorganizowaliśmy kilka klubowych rejsów szkoleniowo-turystycznych, poszerzając kadrę morskich sterników. Wprowadzenie stanu wojennego i zakaz pływań morskich, nie złamały ducha żeglarzy. Hasło Konińska Transatlantycka Wyprawa „KARAIBY’ 86” rzucone przez Adama Trzosa, pozwoliło nam przez 3 lata poświęcać urlopy, ryzykować karierę zawodową i mimo nieprawdopodobnych przeszkód, głównie finansowych i formalnych, wypłynąć JANEM Z KOLNA w październiku 1986 roku. Czteroetapowa, 9-ciomiesięczna wyprawa, w której wzięło udział 22 żeglarzy z naszego Klubu, to niewątpliwie największe osiągnięcie konińskiego żeglarstwa.

W roku 1983 zakupiliśmy szalupę ze spalonego statku M/S REYMONT, która w ciągu 5 lat przebudowy wykonanej przez żeglarzy, przy pomocy życzliwych oddziałów Kopalni, przeobraziła się we flagową jednostkę Klubu.
Kilka klubowych rejsów morskich wiąże się z realizacją umowy z AZS Poznań, dotyczącej współpracy przy budowie jachtu POLONUS. Pięcioletnie wykorzystanie jachtu określone w umowie zakończył 40-dniowy, dwu-etapowy rejs w 1998 roku na trasie Brest-Lizbona-Alicante-Fiumicino.

Początek lat 90-ych przyniósł niepokojące zjawisko likwidacji żeglarstwa finansowanego przez duże zakłady, wyprzedaż sprzętu pływającego oraz obiektów służących działalności socjalnej. Dla zapobieżenia ewentualnym skutkom podobnych decyzji, z inicjatywy Tomasza Karaszewskiego i Henryka Kowalskiego w 1991 roku powstał Zakład Działalności Gospodarczej. ZDG stał się szkołą przedsiębiorczości i źródłem sporych zysków, w całości przeznaczanych na cele statutowe. Pozwoliło to, na zakup kilkunastu jednostek pływających, które stanowią klubową flotyllę.

Pozycję Klubu w środowisku żeglarskim ugruntowała organizacja wielu imprez sportowych, integracyjnych i kulturalnych. W latach 1977-2004 (z przerwą na stan wojenny) odbyło się 26 bali żeglarzy. Imprezy ta z tradycją warzenia grogu i występami artystów, nie tylko żeglarskich scen, przyciągała wielu żeglarzy i sympatyków żeglarstwa.

W czerwcu 1999 roku do Pątnowa prowadziły szlaki ogólnopolskiego zlotu na Regaty Papieskie, zakończone jedyną na świecie Pielgrzymką Wodniacką do Lichenia, na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.
Darek Zbierski, stworzył w oparciu o Zakładowy Dom Kultury „OSKARD” barwne Spotkania Śpiewających Żeglarzy „ZŁOTA SZEKLA”

- w latach 1986-2002 odbyło się 16 edycji tej imprezy. Wznowił także działalność powstałego w latach 1979-80 Żeglarskiego Bractwa Pławikonika.

W Polsce żeglarski Konin kojarzy się głównie z Zimowymi Regatami Barbórkowymi. Wznowiona po prawie 30 latach w roku 1998 impreza kończąca sezon żeglarski w Polsce, fascynuje swoją niezwykłą scenerią i oprawą w duchu górniczej tradycji. Zimowe Regaty Barbórkowe zostały dostrzeżone i docenione przez Polski Związek Żeglarski uzyskały trzykrotnie nominację, a w roku 2007 zdobyły nagrodę „Błękitnego Spinakera” dla najlepszych regat śródlądowych w Polsce. Od 2012 roku imprezą towarzyszącą zmaganiom żeglarzy w ZRB są koncerty szantowe „Złota Szekla”. Z myślą o bezpieczeństwie uczestników imprez żeglarskich od wielu lat współpracujemy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym z Konina, z Państwową Strażą Pożarną, z patrolami wodnymi Policji Miejskiej, z Ochotniczą Strażą Pożarną z Cukrowni Gosławice i Lichenia Starego. Organizujemy zajęcia żeglarskie w Pątnowie dla dzieci szkół podstawowych i przedszkoli, dla drużyn harcerskich i zuchowych. Nawiązaliśmy ścisłą współpracę ze Szkołą Podstawową Nr,15 w Koninie, organizując rejsy jachtami i Konkursy Piosenki Żeglarskiej „Szkolna Szekla” .

Współpracujemy z Fundacją HRM RACING z Poznania, która mając bazę w Pątnowie prowadzi treningi kadry żeglarskiej zawodników biorących udział w międzynarodowych regatach. Po wizycie w Koninie Mateusza Kusznierewicza mamy nadzieję na poszerzenie współpracy. Ale jednym z zadań do wykonania, jest poprawa warunków socjalnych i sanitarnych na przystani. Projekt przebudowy i pozwolenie na budowę już mamy, teraz musimy zacząć działać. Analizując wszystkie dokonania klubu w ciągu tych 60-lat, jestem przekonany, że i temu wyzwaniu damy radę i powstanie przystań na miarę XXI wieku.

Bilansując skrótowo dorobek Klubu to:
ponad 1200 wyszkolonych na różne stopnie żeglarzy, sędziów
i instruktorów, ok. 500 osób, które przewinęły się przez Klub, ok. 1500 uczestników wczasów pod żaglami w latach 1992-2020, obecny stan członków Klubu – 70 osób.

Na koniec nie sposób nie wymienić nazwisk choćby kilkunastu ludzi szczególnie zasłużonych dla rozwoju Klubu:
Tadeusz Posadowski – inicjator budowy przystani w Pątnowie i powołania sekcji sportów wodnych.

- Jan Walczak – pierwszy prezes sekcji, instruktor żeglarstwa.

-Andrzej Pietrzyk – prezes sekcji do 1976 roku, sędzia I klasy, komandor w latach 1981-84, Honorowy Komandor Klubu.

-Andrzej Mrówczyński – regatowiec, sędzia żeglarski, członek Zarząd

-Stanisław Babiarz – komandor Klubu w latach 1976-1981, Honorowy Członek Klubu (zmarł w roku 2007).

-Zbigniew Okoński – instruktor żeglarstwa, Honorowy Członek Klubu.

-Leszek Zrąbkowski – komandor w latach 1984-88.

-Adam Trzos – szef wyprawy KARAIBY’ 86, były prezes KNOZŻ, Honorowy Członek Klubu.

-Tomasz Karaszewski – komandor w latach 1988-92, inicjator i pierwszy szef Zakładu Działalności Gospodarczej.

-Tomasz Piasecki – członek Zarządu Klubu od 1976 roku do dzisiaj, bosman w latach 1987-91, komandor od 2016 roku.

-Marian Gałka – kapitan jachtowy, organizator i dowódca klubowych rejsów morskich, komandor Klubu w latach 2004- 2012.

-Dariusz Zbierski – twórca Spotkań Śpiewających Żeglarzy ZŁOTA SZEKLA, wskrzesił działalność Bractwa Pławikonika, były prezes KNOZŻ.

-Włodzimierz Bozacki – bosman w latach 1979-88, komandor Klubu
w latach 1992-2004.

-Henryk Kowalski – członek Zarządu od 1992 roku, sędzia żeglarski, komandor w latach 2012-2016.

-Marek Berliński – członek Zarządu od 2004 roku, członek komisji żeglarstwa śródlądowego PZŻ, sędzia i instruktor żeglarstwa.

-Bronisław Kamiński – instruktor żeglarstwa, były prezes KNOZŻ.

-Andrzej Zadrzyński – wieloletni bosman klubu.

-Jacek Wiśniewski – kapitan jachtowy, organizator rejsów morskich, założyciel Konińskiej Szkoły Żeglarstwa, pomysłodawca i budowa MESSY.

-Tomasz Jużyk – budowniczy infrastruktury klubowej, nabrzeże, Y-bomy, MESSA,

-Paweł Czajkowski – budowniczy infrastruktury klubowej, budowa automatycznej bramy wjazdowej, pomostów.

18 i 19 września 2020 na Przystani Żeglarskiej w Pątnowie i na Ośrodku Glaspo przy brzegach J. Pątnowskiego odbędą się obchody jubileuszu 60 -lecia Klubu Żeglarskiego przy Kopalni Węgla Brunatnego "Konin" min. odbędą się kolejne już regaty "O Puchar Prezydenta Miasta Konina".
Będzie pokaz starych zdjęć z historii Naszego Klubu Żeglarskiego.

W ramach Obchodów 60-lecia odbędzie się szereg spotkań i wydarzeń min:

18.09. - Spotkanie Jubileuszowe - Ośrodek Wypoczynkowy Portofino - Pątnów.

19.09. - Regaty o Puchar Prezydenta Miasta Konina - Przystań Żeglarska KŻ KWB - Pątnów.

22.10. - Otwarcie Wystawy - 60-lat Klubu Żeglarskiego w Koninie i żeglarstwa na Jeziorach Konińskich - Muzeum Okręgowe w Gosławicach.

20.11. - Koncert Piosenki Żeglarskiej "Złota Szekla" - MDK Konin.

21.11. - 26 Zimowe Regaty Barbórkowe - Przystań Żeglarska w Pątnowie.

Zapraszamy wszystkich żeglarzy do udziału w imprezie, podczas imprezy odbędą się Regaty w wielu klasach żeglarskich min. coś dla najmłodszych czyli klasa Optymist oraz Ancora no i oczywiście bardziej rodzinne klasy czyli klasa turystyczna i najszybsze na Naszych pięknych Jeziorach klasa Omega - impreza będzie jak zwykle z piosenką żeglarską i grochówką - Serdecznie Zapraszamy mówi Komandor Klubu Żeglarskiego KŻ KWB Konin - - Tomasz Piasecki

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto