Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

40-lecie Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. To najciekawsze wystawy, jakie odbyły się tam w ostatnich latach ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Wernisaż "Od kreacji do rzeczy". Studenci i dyplomanci Pracowni Sztuk Projektowych WP-A UAM w Kaliszu oraz prof. Monika Kostrzewa zaprezentowali podczas wystawy również swoją kolekcję ubrań
Wernisaż "Od kreacji do rzeczy". Studenci i dyplomanci Pracowni Sztuk Projektowych WP-A UAM w Kaliszu oraz prof. Monika Kostrzewa zaprezentowali podczas wystawy również swoją kolekcję ubrań Aleksander Kuciński
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku będzie wkrótce obchodzić jubileusz 40-lecia istnienia. Placówka mająca za zadanie chronić, dokumentować i popularyzować dziedzictwo przemysłowe naszego kraju i regionu, powołana została w styczniu 1981 r.

11 grudnia 1991 roku wystawą "Przemysł w Kaliskiem w okresie industrializacji ziem polskich w XIX w." otwarto Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Samo umiejscowienie Muzeum Historii Przemysłu w prawie dwustuletniej - słynnej niegdyś na cały kraj - fabryce sukna w Opatówku, po pierwsze uratowało od całkowitej dewastacji tę unikatową w skali europejskiej industrialną budowlę. Po drugie ma swój wymiar symboliczny - przyniosło jej drugie życie.

Z okazji jubileuszu w muzeum przygotowywana jest wystawa czasowa, ukazująca dorobek minionych lat, a przede wszystkim sylwetki osób i firm - darczyńców, sponsorów, mecenasów, pracowników, członków Rady Muzeum i Przyjaciół Muzeum.

Publikacje na jubileusz muzeum

Aby uświetnić Rok Jubileuszowy już teraz przygotowane zostały dwie pozycje książkowe. Są to: długo wyczekiwany "Katalog zabytkowych fortepianów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku", autorstwa prof. Benjamina Vogla - współtwórcy i do niedawna opiekuna kolekcji oraz drugie wydanie albumu "Opatówek - Fabryka - Muzeum", autorstwa Jerzego Marciniaka - dyrektora Muzeum. Pierwsza pozycja to wydawnictwo naukowe, które posłuży z pewnością naukowcom, studentom, muzealnikom, konserwatorom instrumentów, ale też wszystkim zainteresowanym historią przemysłu muzycznego. Druga to wydawnictwo popularne, zawierające dużo fotografii, w przystępny sposób przedstawiające dzieje Opatówka i działalność Muzeum.

Ich wydanie możliwe jest dzięki pomocy finansowej Mecenasa Muzeum - Bank PKO BP.

A my w oczekiwaniu na jubileusz Historii Przemysłu w Opatówku zapraszamy do obejrzenia zdjęć z najciekawszych ekspozycji, które mogliśmy podziwiać we wnętrzach instytucji w ostatnich latach.

O muzeum

Muzeum mieści się w klasycystycznej, starej fabryce sukienniczej z 1824 r. Budynek ten jest zabytkiem techniki z zachowaną na pięciu kondygnacjach wewnętrzną konstrukcją drewnianą i żeliwnymi schodami. Produkowano tutaj wysokiej jakości sukno od 1826 roku do okresu wielkiego kryzysu gospodarczego w XX wieku. W dawnych wnętrzach fabrycznych prezentowanych jest osiem stałych ekspozycji oraz jedna czasowa. Muzeum posiadamy wiele otwartych kolekcji do których przyjmowane są nowe eksponaty.

W Kaliszu spadł śnieg. Zobacz, jak wygląda przykryte cienką białą pokrywą osiedle Serbinów

W Kaliszu spadł śnieg. Zobacz, jak wygląda przykryte cienką ...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto