100-lecie utworzenia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Strażacy z regionu konińskiego na obchodach w Poznaniu

OPRAC.: Grzegorz Okoński
W Poznaniu odbyły się obchody 100-lecia powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP
W Poznaniu odbyły się obchody 100-lecia powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Krzysztof Nowak
Udostępnij:
Strażacy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z całej Wielkopolski zgromadzili się w Poznaniu na obchodach 100-lecia powstania Związku OSP RP, połączonych z obchodami 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Strażacy ochotnicy z Wielkopolski świętują swoje 100-lecie. Marszałek obiecał pomoc w staraniach o środki na nowe wozy bojowe

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Poznaniu. Jak mówił Eugeniusz Grzeszczak, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Wielkopolskiego, mszą świętą rozpoczęło się sto lat temu spotkanie 3,5 tysiąca delegatów Straży Ogniowych z trzech byłych zaborów, którzy doszli do porozumienia i utworzyli Główny Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Strażacy usłyszeli w czasie mszy i później przemówień podczas uroczystości, że to jest ważna i pełna poświęceń służba: strażak nie zwleka, zostawia swoje obowiązki i biegnie, by bronić i służyć bliźniemu, a także – że ochotnicze pożarnictwo ma swój wielki wkład w rozwijanie postaw patriotycznych społeczeństwa polskiego. W czasie uroczystego apelu przypomniano też hasło ze sztandarów OSP - „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”, a także – że w regionie tej dewizie służy ponad sto tysięcy strażaków ze 180 ochotniczych straży.

Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego podziękował strażakom za ich trud, przypomniał, że nie tylko gaszą pożary i likwidują skutki klęsk żywiołowych, ale także niosą pomoc w walce z pandemią. Obiecał, że będzie zabiegać w czasie negocjacji z Komisją Europejską o środki na zakup średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych.

Poczty sztandarowe pochyliły sztandary nad grobem patrona Związku, a zarazem dowódcy Powstania Wielkopolskiego, generała Stanisława Taczaka. W czasie uroczystości wręczono też medale pamiątkowe 100-lecia powstania Związku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie