1. Chudnięcie © 123rf.com
[2/12]

1. Chudnięcie

Jednym z alarmujących objawów jest niekontrolowana utrata masy ciała. Powinna ona wzbudzić nasz niepokój wówczas, gdy nie istnieją żadne przesłanki do „gubienia” kilogramów. Chudnięcie jest jednym z pierwszych symptomów tego, że nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Z tego powodu, jeśli zauważymy u siebie gwałtowny i niekontrolowany spadek masy ciała, warto udać się do lekarza. Co prawda, nie jest to równoznaczne z nowotworem, ponieważ chudnięcie może być objawem wielu różnych chorób, w tym m.in. cukrzycy i nadczynności tarczycy.

Jeśli zaobserwujemy u siebie nagłą utratę wagi, warto przyjrzeć się objawom towarzyszącym. Być może ma to związek z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, depresją czy nawet AIDS. Niekontrolowaną utratę wagi, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku, należy skonsultować z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.


Choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. W większości przypadków diagnozowane są one na tyle późno, że zastosowane leczenie nie daje wielkich nadziei. Tymczasem można wyróżnić kilka niespecyficznych objawów, które mogą, chociaż wcale nie muszą, wskazywać na toczący się w naszym organizmie proces chorobowy. Jeśli zaobserwujemy je u siebie, to powinniśmy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i wykonać serię podstawowych badań profilaktycznych. Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o nowotworze!

reklama