Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Zespole Szkół nr 3 im. Kazimierza Kosińskiego w Kłobucku

Piotr Piesik
Od prawej Piotr Witkowski oraz uczniowie II klasy technikum – Michał Kin i Kamil Kaniewski, ubrani w repliki wojskowych mundurów.
Od prawej Piotr Witkowski oraz uczniowie II klasy technikum – Michał Kin i Kamil Kaniewski, ubrani w repliki wojskowych mundurów.
Piotr Witkowski jest nauczycielem historii w Zespole Szkół nr 3, zarazem pasjonuje się historią XX wieku. Z pomocą członków Koła Historycznego przygotował wystawę, obrazującą walki polskich spadochroniarzy o wyzwolenie ...

Piotr Witkowski jest nauczycielem historii w Zespole Szkół nr 3, zarazem pasjonuje się historią XX wieku. Z pomocą członków Koła Historycznego przygotował wystawę, obrazującą walki polskich spadochroniarzy o wyzwolenie Francji, Belgii i Holandii.

Wystawa eksponowana jest w świetlicy internatu ZS nr 3 przy ul. Ks. Skorupki. Choć miejsca nie było wiele, udało się tu ulokować kilkaset eksponatów, w dużej mierze oryginalnych, nawet pochodzących bezpośrednio z bitewnych pól. Nieprzypadkowy jest tytuł wystawy „Drogi do Niepodległej – najkrótszą drogą”.

– Tematem jest historia polskich jednostek spadochronowych, które wybrały jako drogę powrotu do niepodległej ojczyzny drogę najkrótszą, czyli skok ze spadochronem. Największa część wystawy poświęcona jest I Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej, największej polskiej jednostce desantu powietrznego w czasie II wojny światowej, na dodatek będącej jednostką macierzystą dla słynnych Cichociemnych i pozostałych oddziałów, szkolących się w skokach ze spadochronem – opowiada Piotr Witkowski, który sam ma za sobą szkolenie spadochronowe w jednostce „czerwonych beretów” w Lublińcu.

Sporo eksponatów wypożyczono dzięki życzliwości Grupy Rekonstrukcji Historycznych I Samodzielnej Brygady Spadochronowej przy Związku Polskich Spadochroniarzy, część wypożyczono z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Niektóre pochodzą z kolekcji prywatnych. Zdumiewa jednak ogromna ilość przedmiotów oryginalnych. Na przykład kompletne umundurowanie żołnierza 1 SBSpad, w ubiorze bojowym i oporządzeniu, nawet z mapnikiem, z mapą terenu walk w Holandii. Do tego szereg pamiątek z okresu walk pod Arnhem i Oosterbeek (nawet tablica z nazwą tego drugiego miasta, nosząca ślady uszkodzeń od kul karabinowych), insygnia i naszywki, przedmioty codziennego użytku i fotografie, fragmenty uzbrojenia. Wśród nich repliki pistoletów maszynowych, moździerza i granatnika.

Wystawa otwiera cykl, który będzie prowadzony w Zespole Szkół nr 3, przygotowywana jest ekspozycja o walkach o Monte Cassino. Zwiedzający są mile widziani, wystarczy wcześniejsze umówienie się telefonicznie pod numerem 317-26-52.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto