Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2023. W Żorach w obwodzie nr 1 większa liczba osób przyszła po mszy św. Głosowanie potrwa do godziny 21 ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
Po intensywnej kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu oraz referendalnej nadszedł ten dzień. W niedzielę 15 października, o godz. 7 zostały otwarte lokale wyborcze, głosowanie potrwa do 21. W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 1, która mieści się na Starówce w Szkole Podstawowej nr 3, pierwszą głosującą była kobieta w średnim wieku. Sporo osób przyszło około godziny 8.30 po mszy św. w pobliskim kościele. Jak wygląda głosowanie w Żorach?

Przypomnijmy, że w okręgu wyborczym 30 do Sejmu uprawnieni mieszkańcy wybierają dziewięciu posłów. Obejmuje on powiaty mikołowski, rybnicki, wodzisławski oraz Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i właśnie Żory. Zarejestrowano tutaj osiem komitetów wyborczych. Ostatecznie jednak na karcie znaleźli się kandydaci siedmiu ugrupowań. W piątek 13 października, rozwiązał się bowiem jeden z z nich. W okręgu 72 do Senatu, obejmującym powiaty raciborski, wodzisławski, Jastrzębie-Zdrój i Żory, kandyduje czworo polityków. Mandat zdobędzie tylko jeden, ten który zdobędzie największą liczbę głosów.

- Na razie frekwencja jest niska. Ludzie idą głosować przeważnie wtedy, jak wychodzą po mszy z kościoła. Wśród glosujących jest mniej więcej po połowie mężczyzn i kobiet. Przeważnie przychodzą małżeństwa. Głosujący otrzymują trzy karty, jedną z kandydatami do Sejmu, drugą do Senatu oraz z pytaniami referendalnymi. Udział w referendum nie jest obowiązkowy – powiedział nam około godziny 8.20 Marcin Knapek – wiceprzewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej nr 1 w Żorach.

Chwilę później do lokalu na szkolnym korytarzu ustawiła się długa kolejka żorzan.

Jak głosować?

Głosowanie potrwa do godziny 21:00. Trzeba jednak wiedzieć, że o zakończeniu głosowania decyduje przewodniczący obwodowej komisji wyborczej. Mogą w nim jednak uczestniczyć ci wyborcy, którzy przybyli do lokalu przed godziną zakończenia głosowania. Należy mieć ze sobą ważny dowód tożsamości. Podstawowym dokumentem tego typu jest dowód osobisty.

Do lokalu wyborczego możemy zabrać także własny długopis, którym oddamy głos. To rozwiązanie, które było szczególnie zalecane w trakcie pandemii COVID-19, ale ze względów sanitarno-epidemiologicznych stało się już nawykiem wielu wyborców.

Po weryfikacji dokumentu tożsamości jako wyborca otrzymujemy od komisji kartę do głosowania dotyczącą przeprowadzanych wyborów i opatrzoną jej pieczęcią. Należy wówczas już tylko pokwitować otrzymanie tego dokumentu własnym podpisem w rubryce spisu wyborców głosujących w danym lokalu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto