Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laureaci Festiwalu im. J. Gniatkowskiego w Poraju. W sobotę koncert galowy ZDJĘCIA

js
Rozstrzygnięty został konkurs XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju.

-Ogromnie cieszymy się, że po dwóch latach przerwy w przesłuchaniach w wersji live, możemy się w końcu z Państwem spotkać tu, w sali widowiskowo-kinowej, i na żywo wysłuchać wszystkich występów. Wersja online pozwoliła nam w roku 2020 i 2021 zrealizować Festiwal, ale absolutnie nic nie zastąpi spotkania na żywo -mówiła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Magdalena Ryziuk-Wilk, która wspólnie z Krystyną Maciejewską-Gniatkowską – dyrektor artystyczną Festiwalu, otworzyła pierwszy dzień Festiwalu.

Kolejnych wykonawców na scenę zapraszał prezes Stowarzyszenia Miłośników Twórczości J. Gniatkowskiego "Apasjonata" – Andrzej Kozłowski, który poprowadził przesłuchania festiwalowe.

Uczestnicy występowali w czterech kategoriach wiekowych: I – 9-13 lat, II – 14-18 lat, III – 19-49 lat i IV – powyżej 50 lat. Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się wykonawcy z kategorii IV – najstarszej i najbardziej doświadczonej, a później kolejno III, II i na końcu najmłodsi. Każdemu wręczono pamiątkowy dyplom za udział.

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników, Jury podjęło następujący werdykt:
Kat. I:
I miejsce – Emilia Świąć,
II miejsce – Nela Kucharczyk,
III miejsce – Dominika Krakowian i Nela Dorobisz,
Wyróżnienia: Lena Figler, Aleksandra Sęk, Zuzanna Pisarska, „Śpiewonutki”,
Wyróżnienie specjalne za wykonanie a cappella piosenki ukraińskiej: Wiktoria Harabas,

Kat. II:
I miejsce – Magdalena Bąk,
II miejsce – Amelia Kita, Jakub Wójcik,
III miejsce – Anna Majchrzak,
Wyróżnienie – Oliwia Stanek,

Kat. III:
I miejsce – „In tono”,

Kat. IV:
I miejsce – Elżbieta Jatulewicz,
Wyróżnienie – „Retro”.

Uczestników oceniało jury w składzie: Edward Spyrka – pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, dziennikarz muzyczny, Czesław Majewski – kompozytor, dyrygent, pianista oraz aktor oraz Paweł Sztompke – dziennikarz i recenzent muzyczny. Koncert Finałowy już w najbliższą sobotę.

Organizatorami Festiwalu są: Gminny Ośrodek Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju, Gmina Poraj i Stowarzyszenie Miłośników Twórczości J. Gniatkowskiego „Apasjonata”.

Patronat honorowy sprawują: Związek Artystów Scen Polskich (ZASP) oraz Wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak.

Za swoją niełatwą pracę członkowie jury otrzymali pamiątkowe statuetki wykonane w pracowni ceramicznej GOK Poraj przez Zofię Chwastek – instruktora ds. plastycznych wg autorskiego projektu.
Wszyscy laureaci wystąpią podczas Koncertu Finałowego, który odbędzie się 25 czerwca br. na scenie plenerowej przed Gminnym Ośrodkiem Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju. Początek o godz. 16.

Na scenie wystąpią goście festiwalu:

Krystyna Maciejewska-Gniatkowska – piosenkarka, autorka tekstów piosenek i scenariuszy, juror. Pomysłodawca i Dyrektor Artystyczny Ogólnopolskich Festiwali Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju, obecnie jest Kierownikiem Artystycznym tego Festiwalu. Ze swoim mężem Januszem Gniatkowskim koncertowała w kraju i za granicą, w tym w ZSRR i USA. Nagrywała z orkiestrą Jerzego Haralda. Tłumaczyła z języków obcych lub pisała własne teksty do wielu piosenek, tj.: „Czy coś się stało”, „Vaya con Dios to my”, „Nasz pierwszy świt”. Odznaczona: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Zasłużonym dla Województwa Śląskiego, Zasłużony dla Kultury Polskiej, a także tytułem Honorowy Obywatel Gminy Poraj.

Magdalena Łągiewka-Bednarkiewicz – nauczyciel emisji głosu w Liceum „ALA” w Częstochowie oraz w Szkole Muzycznej JSK w Sosnowcu. Wokalistka, założycielka oraz liderka zespołu „Dzika Plaża”, pasjonatka śpiewu. Zdobywczyni wielu nagród na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego. Najważniejsze z nich, to nagroda od samego Janusza Gniatkowskiego oraz „Grand Prix” na IV Festiwalu.

Orest Tsymbala – urodził się i mieszka we Lwowie. Ukończył wydział aktorski wydziału wokalnego lwowskiego Instytutu Wyższej Muzyki im. Mikołaja Łysenko (obecnie Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna im. Mikołaja Łysenki). Ukraiński piosenkarz, autor wielu artystycznych projektów i miłośnik twórczości Janusza Gniatkowskiego. Kilkakrotnie występował jako gwiazda Koncertu Finałowego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego. Pomysłodawca i organizator ukraińskiej edycji Festiwalu. Wielokrotny juror Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego organizowanego w Gminie Poraj.

Janusz Szrom – polski wokalista jazzowy, nauczyciel śpiewu oraz publicysta. Na polskiej scenie jazzowej obecny jest od 1994 roku. Wielokrotnie brał udział w festiwalach muzycznych, m.in.: Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Janusz Szrom sześciokrotnie został wybrany Jazzowym Wokalistą Roku według plebiscytu miesięcznika „Jazz Forum”. Oprócz wokalistyki, zajmuje się również komponowaniem, aranżowaniem oraz nauczaniem. Od wielu lat wykłada na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach i Chodzieży. Był również nauczycielem śpiewu w telewizyjnych programach muzycznych „Jak oni śpiewają” oraz „Fabryka Gwiazd”. Od 2017 r. jest dyrektorem artystycznym Warsztatów Muzycznych w Chodzieży. W 2018 roku wystąpił w Częstochowie podczas jubileuszowego koncertu z okazji 90-tych urodzin Janusza Gniatkowskiego. Wcześniej – w 2015 roku, mogliśmy go usłyszeć podczas częstochowskiego koncertu piosenek Janusza Gniatkowskiego pt. „Apasjonata”. Był jurorem XI Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto