Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraśnik: Sołtysi spotkali się na kongresie. To pierwsza taka impreza w powiecie (ZDJĘCIA)

Sandra Michalewska
fot. Sandra Michalewska
Około 70 sołtysów wzięło udział w sobotnim kongresie zorganizowanym w Hotelu Kmicic w Kraśniku. Spotkanie odbyło się z okazji przypadającego na 11 marca Dnia Sołtysa.

Polub nas na Facebook'u i bądź na bieżąco!

- Chcemy w ten sposób podziękować wszystkim sołtysom za ich pracę, która jest niezwykle ważna. To oni są pierwszym szczeblem aktywności obywatelskiej i inicjują wiele ciekawych projektów. A to pośrednio związane jest z powiatem. Zawsze powtarzam, że powiat rozwija się tak, jak rozwijają się gminy - mówi Andrzej Maj, starosta kraśnicki.

Sobotni kongres to pierwsza tego typu inicjatywa w powiecie kraśnickim. Jej organizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Kraśniku oraz Lokalna Grupa Działania Ziemi Kraśnickiej. - Pomysł zaczerpnęliśmy od innych samorządów. W powiecie lubelskim czy świdnickim takie spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem - przyznaje starosta Maj. - My dopiero raczkujemy, ale widzimy, że jest potrzeba organizacji tego typu wydarzeń. Chcemy, by w naszym powiecie odbywały się cyklicznie.

Taką potrzebę widzi też Wioletta Wilkos, prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej. - Warto w taki symboliczny sposób docenić pracę sołtysów. Takie spotkanie to świetna okazja do wymiany doświadczeń i integracji - mówi. - Na co dzień sołtysi pełnią bardzo ważną rolę, bo animują wiele działań prospołecznych w swoich małych ojczyznach - podkreśla prezes Wilkos.

W powiecie kraśnickim jest blisko 160 sołtysów. Na sobotni kongres przybyło ok. 70 z nich. - To dla nas bardzo miłe wyróżnienie - przyznaje Dorota Mazurek, sołtys wsi Ludmiłówka w gminie Dzierzkowice w powiecie kraśnickim, która funkcję sołtysa pełni już drugą kadencję. - Ludzie przychodzą do mnie z przeróżnymi problemami, a ja staram się im pomagać. Organizujemy też wiele imprez i konkursów o charakterze lokalnym.

Jakie cechy powinien mieć dobry sołtys? - Na pewno powinien być życzliwy, serdeczny, a przede wszystkim sumienny i uczciwy, bo odpowiada na przykład za zbieranie opłat za śmieci - dodaje sołtys Mazurek.

Podczas sobotniego spotkania na uczestników czekały prelekcje zaproszonych gości. Najpierw z wykładem "Sołtys jako animator w środowisku wiejskim" wystąpiła Genowefa Baran, sołtys wsi Kiełczewice z gminy Strzyżewice w powiecie lubelskim. Potem na temat funduszu sołeckiego mówiła Barbara Skowronek, sołtys z Nowego Stawu w gminie Niemce (powiat lubelski), a następnie głos zabrała Wioletta Wilkos, prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej mówiąc o źródłach wsparcia inicjatyw wiejskich z programu PROW 2014-2020. O współpracy policji z samorządem terytorialnym opowiadał z kolei nadkomisarz Marek Tchórz, szef kraśnickich policjantów.

W trakcie spotkania zorganizowano też dwa konkursy. Pierwszy to konkurs kulinarny, w którym komisja w składzie: Marek Kos, radny sejmiku województwa lubelskiego, Agnieszka Likos, menadżer hotelu Kmicic i Stanisław Tompolski, radny powiatu kraśnickiego - wyłonili zwycięzców. Pierwsze miejsce przyznano Annie Janik z sołectwa Stare Moczydła za "Francuską fantazję", drugie - Dorocie Mazurek z Ludmiłówki za "Ciasto czekoladowe", a trzecie Krzysztofowi Bardakowi z Rudnika Drugiego za "Królewca". Wyróżnienia otrzymali: Józef Sokół z Brzozówki ("Ciasto kawowe"), Barbara Gałkowska z Osady ("Ananasowiec"), Małgorzata Latos z Mikołajówki ("Faworki Babci Gieni") i Agnieszka Szot z Łychowa Szlacheckiego ("Sernik Rosa").

Drugim konkursem była zabawa wiedzy o Funduszu Sołeckim. Pierwsze miejsce zajęła w nim Anna Ambros-Gryta, drugie Kazimierz Jagiełło, a trzecie Andrzej Skrabucha.

Zwieńczeniem kongresu był koncert zespołu Czerwona Róża z Szastarki. - Działamy już od kilku lat. Gramy muzykę ludową - mówi Wiesława Chmielewska, kierownik Czerwonej Róży. Grupę tworzy 11 osób, w tym pięciu mężczyzn. - Przed dzisiejszym występem mieliśmy około trzech prób, a na co dzień staramy się spotykać regularnie raz w tygodniu. Śpiewanie to nasz sposób na spędzenie wolnego czasu - dodaje pani Wiesława.

Kolejny Kongres Sołtysów już za rok.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Zobacz także:
8 marca w Kraśniku: Tak świętowano w kraśnickim CKiP (ZDJĘCIA)
Kraśnik: Są pieniądze na budowę pomnika smoleńskiego
Kraśnik: Tłumy na Dniu Kobiet zorganizowanym przez LGD Ziemi Kraśnickiej (ZDJĘCIA)
Kraśnik: Zbierali podpisy pod wnioskiem o referendum ws. oświaty (ZDJĘCIA)
Kraśnik: Nowa linia MPK już kursuje. Od środy obowiązuje zmieniony rozkład jazdy (ZDJĘCIA)
Dzień Kobiet w Kraśniku: Były Targi Zdrowia i Urody, zajęcia sportowe i kwiaty - ZDJĘCIA cz. I

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto