Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konin uczci 15-lecie Polski w Unii Europejskiej .

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
1 maja w samo południe wychowankowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego wykonają oba utwory na żywo przed mieszkańcami Konina. Dodatkowo będą małe upominki dla słuchaczy, a w mieście pojawią się plakaty przypominające o rocznicy.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą z nami cieszyć się z tej rocznicy, bo naprawdę jest z czego. Ostatnich 15 lat, dzięki funduszom unijnym, to był skok cywilizacyjny dla naszego miasta. Konin zrealizował 98 projektów za około 585 milionów złotych. Myślę, że część ważnych przedsięwzięć bez wsparcia UE nie byłaby zrealizowana w takim zakresie jak przy dofinansowaniu, a być może z niektórych trzeba byłoby zrezygnować – powiedział prezydent Konina Piotr Korytkowski.

Wśród najpoważniejszych inwestycji są m.in.: Przeprawa przez rzekę Wartę - nowy przebieg drogi krajowej nr 25, czyli największa konińska inwestycja w 3/4 finansowana z funduszy unijnych, której koszt przekroczył 200 mln zł; budowa Bulwaru Nadwarciańskiego, który w 2012 roku został uznany przez Towarzystwo Urbanistów Polskich za najlepszą nowo wykreowaną przestrzeń publiczną w Polsce czy budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Obecnie w trakcie realizacji są: Rozbudowa skrzyżowania ulicy Warszawskiej z ulicą Kolską; Ekologiczny Konin - rozwój i promocja niskoemisyjnego transportu miejskiego, który wpisuje się w przyjętą strategię rozwoju transportu niskoemisyjnego i zeroemisyjnego.
Na przestrzeni ostatnich 15 lat Miasto zrealizowało kilkadziesiąt projektów z dziedziny edukacji przedszkolnej, szkolnej, a także skierowanych do osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą – w tym ostatnim przypadku udzielono łącznie 211 dotacji o wartości 6 828 500 zł. – Spore oczekiwania i możliwości wiążą się ze środkami planowanymi dla regionów opartych na węglu brunatnym w ramach tzw. Platformy dla regionów węglowych. Podczas spotkań w Brukseli przedstawiliśmy przygotowane i wysłane wcześniej do Komisji Europejskiej fiszki projektów. Miasto zgłosiło projekty dotyczące m.in. transportu, geotermii, klastra „Zielona Energia Konina”, rewitalizacji, rekreacji, sportu, kultury i wypoczynku oraz otoczenia biznesu. Oczywiście, jesteśmy w mocnym teamie z samorządami naszego regionu, Agencją Rozwoju Regionalnego S.A., ZE PAK i występujemy pod wspólnym szyldem Wielkopolski Wschodniej. To pokazuje, że o regionie myślimy kompleksowo i potrafimy współpracować – dodaje Piotr Korytkowski.

10 maja podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich będzie okazja, by zwiedzić plac budowy skrzyżowania ulic Warszawska i Kolska. To będą 3 wycieczki z opiekunem w godzinach: 10.00 - 10.45; 11.00 - 11.45; 12.00 - 12.45. Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi zaprosi tego dnia do zwiedzania spalarni w godzinach 9.00 - 13.00. Będzie można również zobaczyć tereny Oczyszczalni Ścieków Lewy Brzeg PWiK przy ul. Nadrzecznej.

Przypomnijmy, że Konin w 2002 roku został wyróżniony Honorową Flagą Rady Europy - najwyższym odznaczeniem przyznawanym samorządom za propagowanie idei jedności europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto