MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kilkunastu mężczyzn z gminy Międzychód przypięło sobie białe wstążki na znak sprzeciwu wobec przemocy dotyczącej kobiet

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Kilkunastu mężczyzn z gminy Międzychód przypięło sobie białe wstążki na znak sprzeciwu wobec przemocy dotyczącej kobiet (28.11.2023)
Kilkunastu mężczyzn z gminy Międzychód przypięło sobie białe wstążki na znak sprzeciwu wobec przemocy dotyczącej kobiet (28.11.2023) Krzysztof Sobkowski
Kilkunastu mężczyzn z gminy Międzychód przypięło sobie we wtorek 28 listopada białe wstążki, sprzeciwiając się w ten sposób symbolicznie przemocy wobec kobiet. Co to za akcja i o co w niej chodzi?

Przemoc wobec kobiet i przemoc domowa to poważne naruszenia praw człowieka. Ta przemoc jest wszędzie i trzeba się jej przeciwstawiać – mówią organizatorzy kolejnej, piątej już edycji akcji „Biała Wstążka", czyli Międzychodzkiej Kampanii Przeciwko Przemocy. Jej inauguracja miała miejsce we wtorek 28 listopada w Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie. W tym roku akcja zwraca uwagę w szczególności na przemoc wobec osób starszych.

Kulminacyjnym momentem akcji jest przypięcie mężczyznom białych wstążek, które mają symbolizować to, że ci panowie sprzeciwiają się przemocy wobec kobiet; obiecują, że nie będą jej stosowali i akceptowali; i zapowiadają, że będą reagowali na jej przejawy w swoim otoczeniu. W tym roku białe wstążki w BPiCAK przypięło sobie kilkunastu panów.

Statystyki dotyczące przemocy w gminie Międzychód są ciągle zatrważające

Takie akcje są potrzebne, bo problem z przemocą ciągle jest ogromny, co potwierdzają policyjne statystyki. Podczas wtorkowego spotkania mówiła o tym Olga Małecka z Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie.

Tylko na terenie gminy Międzychód w 2019 roku wdrożono 32 procedury Niebieskiej Karty. W 2020 roku były to już 43 procedury, w 2021 roku 58, a w 2022 roku 56. W tym roku już wdrożono 67 procedur... Przemoc najczęściej dotyczy kobiet. Według oficjalnych statystyk w 2019 roku dotyczyła 28 pań (ale także jednego małoletniego i jednego mężczyzny), w 2020 roku 38 pań (oraz 12 małoletnich i 2 mężczyzn), w 2021 roku 42 kobiet (ale także 12 małoletnich i 7 mężczyzn), w 2022 roku 47 kobiet (oraz 6 małoletnich i 3 mężczyzn), w tym roku 42 pań (oraz 8 małoletnich i 5 mężczyzn).

Warto zaznaczyć, że w tym roku akcja zwraca uwagę w szczególności na przemoc wobec osób starszych. Chodzi między innymi o przypadki znęcania się nad osobami starszymi, zamykania ich w domach, ograniczania wydawania ich własnych pieniędzy, zakazu spotykania się ze znajomymi, wytykania choroby i niepełnosprawności, straszenia umieszczenia w domu opieki, wymuszania zmian w testamencie, ograniczania jedzenia i podawania leków, w drastycznych przypadkach także pobicia. Tylko w 2023 roku międzychodzka policja odnotowała 20 przypadków przemocy wobec osób 65+. W 4 przypadkach dotyczyło to kobiet, w 16 mężczyzn.

Z kolei tymi, którzy stosują przemoc, są najczęściej mężczyźni. W 2019 roku w oficjalnych statystykach było 29 panów (ale także 1 kobieta i 2 nieletnich), w 2020 roku 38 panów (i 7 kobiet), w 2021 roku 50 panów (i 8 kobiet), a w 2022 roku 53 mężczyzn (i 3 kobiety).

Tylko w tym roku w gminie Międzychód nakaz opuszczenia lokalu mieszkalnego zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym otrzymało już 5 osób (w 2022 roku 4, a w 2021 roku 6), zakaz kontaktowania się z określonymi osobami otrzymało już 5 osób (w 2022 roku 3, a w 2021 roku 6), zakaz zbliżania się do określonych osób otrzymało 5 osób (w 2022 roku 2, a w 2021 roku 5), dozór policyjny otrzymało już 8 osób (w 2022 roku 7, a w 2021 roku 9). Od tego roku w polskim prawie pojawił się też zakaz zbliżania do osoby, kontaktowania się z nią, zakaz wstępu na teren placówek, do których uczęszcza osoba doznająca przemocy. Odnotowano już w gminie Międzychód jeden taki przypadek.

Oprócz tego prelekcję na temat nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wygłosił Karol Jasiak, kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostyniu.

Skąd pomysł na akcję "Biała Wstążka"?

Jak wyjaśniały Małgorzata Orzeł i Beata Konieczna, certyfikowane specjalistki w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie: - 6 grudnia 1989 roku w Montrealu pewien mężczyzna zamordował 14 kobiet, a 13 ranił twierdząc, iż zabrały mu miejsce na politechnice. W 1991 roku kanadyjscy mężczyźni postanowili to upamiętnić w postaci walki z przemocą wobec kobiet i w ciągu sześciu tygodni około 100 tysięcy mężczyzn w Kanadzie założyło jako symbol białe wstążki. Inni podjęli debatę na temat przemocy wobec kobiet i tak się zaczęło. Dziś, to już największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w kilkudziesięciu krajach. W 1999 roku ONZ uznała 25 listopada Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Ten dzień rozpoczyna Międzynarodową Kampanię 16 Dni Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć, która kończy się 10 grudnia w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku akcja w Międzychodzie odbywa się po raz piąty. Tegorocznym tematem akcji jest przemoc wobec osób starszych, która ma obecnie szczególne znaczenie. Do 2050 roku liczba osób na świecie w wieku 60+ ulegnie podwojeniu i osiągnie 2 mld. Jeśli odsetek seniorów doświadczających przemocy nie zmniejszy się, to będzie ona dotyczyła statystycznie 320 mln ludzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto