MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dom Zemełki jako Inkubator Aktywności Kulturalnej .To koncepcja , którą mają władze miasta wobec najstarszej murowanej kamienicy w Koninie

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Konferencja rozpoczęła się od zwiedzania Domu Zemełki (XVI wiek). – To wyjątkowe miejsce na mapie Konina – podkreślał prezydent miasta Piotr Korytkowski . - Jan Zemełka był bowiem doktorem medycyny, społecznikiem, darczyńcą, postacią zasłużoną dla nauki polskiej. Przywrócenie funkcji społecznych jego kamienicy i pamięci o tym wybitnym mieszkańcu Konina ma wymiar ponadlokalny, Zemełka ufundował bowiem katedry anatomii i botaniki lekarskiej dla Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – dodał prezydent.

Dom Zemełki jako Inkubator Aktywności Kulturalnej – to koncepcja, którą mają władze miasta wobec najstarszej murowanej kamienicy w Koninie. Jak już wcześniej informowaliśmy, na przebudowę tego budynku Miasto zdobyło prawie 8 milionów złotych dofinansowania. Dzisiaj (10 lutego), podczas konferencji prasowej prezydent miasta Konina oficjalnie poinformował o planach zagospodarowania kamienicy i przedstawił wizualizację projektu budowlanego.
Zadanie, na które dostaliśmy wsparcie z WRPO 2014-2020, nazywa się „Realizacja prac budowlanych mających na celu ochronę, zachowanie oraz zabezpieczenie zabytkowego "Domu Zemełki" w Koninie” i jest wycenione na prawie 13 milionów złotych. – Realizację projektu mamy rozpocząć w lipcu tego roku – wyjaśnił prezydent Piotr Korytkowski. W ciągu 1,5 roku powinny zostać wykonane prace budowlane. – Ich zakres jest szeroki – informuje zastępca prezydenta Paweł Adamów. - Obejmuje m.in. rozbiórkę istniejących garaży; wymianę więźby dachowej na nową z odtworzeniem oryginalnego kształtu; wykonanie nowego pokrycia dachowego; połączenie osobnych części piwnic; zaadaptowanie strychu na cele użytkowe; dobudowę przeszklonej klatki schodowej z windą (dla dwóch osób poruszających się na wózku inwalidzkim), rozbudowę Domu Zemełki o nowy dwukondygnacyjny pawilon - oficynę, który będzie połączony z zabytkową kamienicą przeszkloną klatką schodową z windą – wymieniał Paweł Adamów.
Już po zmianach – taka jest koncepcja - w budynku mają się mieścić m.in.: multimedialne podziemie (piwnica), interaktywna galeria miejska, Kuchnia Artystyczna, Sala Kameralna (parter), w dalszej części: Inkubator Kultury z pracowniami artystycznymi, Gościniec Artystyczny z pokojami hostelowymi. – Wcześniejszy pomysł na rozbudowę położonego w sąsiedztwie Centrum Organizacji Pozarządowych nie znalazł akceptacji WRPO. Dlatego, kiedy tylko pojawiła się możliwość, szybko zaproponowaliśmy koncepcję nazwaną roboczo Inkubatorem Aktywności Kulturalnej. Chcemy, by Dom Zemełki był związany i z kulturą, i z dziedzictwem kulturowym. Od lat mówimy, że wśród mieszkańców Konina mamy wiele postaci wartych wyeksponowania. Niech zatem ta zabytkowa kamienica będzie miejscem, gdzie przywracamy pamięć o nich – wyjaśniał zastępca prezydenta Witold Nowak.
Dodajmy, że Dom Zemełki to najstarszy murowany budynek położony na konińskiej Starówce. Przez lata pełnił funkcje społeczne, m.in. do 1938 roku mieściła się tam szkoła, a ostatnio funkcjonowało Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Poznaniu oraz Powiatowe Biuro Geodezji. Od 2014 roku Miasto jest wyłącznym właścicielem nieruchomości. Od lat budynek stoi pusty.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto