MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Cyfryzacja w gminie Kramsk. Co załatwisz w urzędzie bez wychodzenia z domu?

Klaudia Cicha
Klaudia Cicha
Urząd Gminy Kramsk
Coraz mocniej rozwijają się elektroniczne usługi publiczne. Prawdopodobnie od przyszłego roku mieszkańcy gminy Kramsk niektóre urzędowe sprawy będą mogli załatwić bez wychodzenia z domu.

Chodzi przede wszystkim o rozwój usług e-podatki oraz e-odpady w gminie Kramsk. Takie elektroniczne moduły będą dostępne prawdopodobnie od początku przyszłego roku. Gmina ubiegała się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego o dofinansowanie projektu dotyczącego wdrożenia e-usług publicznych dla mieszkańców.

System będzie zintegrowany z E-PUAP'em. Mieszkańcy będą mogli wszystkie deklaracje podatkowe czy związane z odpadami składać właśnie przez E-PUAP. Poza tym znajdzie się tam wyodrębnione konto każdego mieszkańca, gdzie każdy będzie mógł wycofać należności czy w specjalnej bramce dokonać opłat – mówi Marcin Kaliszak z Urzędu Gminy Kramsk.

Oprócz udogodnień dla mieszkańców uda się także wdrożyć w urzędzie elektroniczny obieg dokumentów, który nie tylko ułatwi pracę, ale także pozwoli na skrócenie czasu zajmowania się daną sprawą.

Poza tym w urzędzie będzie utworzony punkt potwierdzenia profilu zaufanego, aby mieszkańcy mieli możliwość od razu wejścia do naszego systemu, ponieważ bez profilu zaufanego nie będzie można nic załatwić – kontynuuje Marcin Kaliszak.

W urzędzie będzie także wprowadzona elektroniczna platforma do zamówień publicznych, dzięki której zamawiający (gmina Kramsk) i wykonawcy będą mogli się komunikować w sprawie postępowań o udzielenie zamówień publicznych.

Plusami tych usług będzie oszczędność czasu, środków, szybsza komunikacja na linii mieszkaniec - urząd gminy, myślę, że też poprawa jakości i efektywności świadczonych usług. Mając obecnie sytuację epidemiologiczną staramy się usprawnić działania oraz w miarę możliwości ograniczyć osobiste wizyty w urzędzie gminy ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców i pracowników – kończy Kaliszak.

Na rozwój e-usług publicznych udało się urzędnikom pozyskać dofinansowanie z Samorządu Województwa Wielkopolskiego w wysokości 539 739,37 zł, natomiast koszt projektu to 634 987,05 zł.

UMWW dofinansowanie przyznał 14 projektom. Na liście beneficjentów znalazły się jeszcze m.in. gmina Sieraków, Wierzbinek, Kościelec czy Września.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto