Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Urzędzie Miasta Mysłowice: Dwa nowe wydziały i więcej kontroli

Monika Chruścińska
Sekretarz miasta, Andrzej Kijanka, opowiada o zmianach w Urzędzie Miasta Mysłowice.
Sekretarz miasta, Andrzej Kijanka, opowiada o zmianach w Urzędzie Miasta Mysłowice. arc. UM Mysłowice
Zmiany w Urzędzie Miasta Mysłowice: Z Andrzejem Kijanką, sekretarzem miasta, o zmianach w magistracie, nowych wydziałach i planowanej redukcji etatów, rozmawia Monika Chruścińska

Ostatnimi czasy nastąpiły zmiany w Urzędzie Miasta Mysłowice. Co nowego wprowadza znowelizowany regulamin organizacyjny UM Mysłowice?
Przede wszystkim Prezydent Miasta powołał do życia dwa nowe wydziały – Wydział Rozwoju Miasta oraz Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Nadzoru Właścicielskiego. Wydział Rozwoju Miasta skupia w sobie zadania realizowane dotąd przez zespoły: planowania i strategii, funduszy europejskich i inżynierii miejskiej. Wydział zajmować się będzie także oprócz pozyskiwania środków europejskich, pozyskiwaniem wszelkich środków pomocowych zewnętrznych. Zajmie się także obsługą inwestora oraz realizacją kompetencji w zakresie ścieżek i dróg rowerowych. Do kompetencji osoby zajmującej się ścieżkami rowerowymi należeć będzie m.in. inicjowanie, konsultowanie i monitorowanie działań mających na celu rozwój komunikacji rowerowej, zgłaszanie uwag i propozycji do projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dotyczących tras rowerowych oraz opracowanie zasad budowy infrastruktury rowerowej oraz przebiegu tras rowerowych w mieście. Jej zadaniem będzie także zinwentaryzowanie stanu istniejących już szlaków rowerowych. Aktualnie trwa konkurs na stanowisko naczelnika nowo powstałego wydziału. Istotną zmianą jest także utworzenie Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Nadzoru Właścicielskiego, w którym został powołany do życia zespół nadzoru właścicielskiego. Obecnie trwa procedura wyboru osoby na stanowisko inspektora w zespole. Niedawno zakończył się nabór na naczelnika. Dotychczas nadzór właścicielski sprawowany był przez jedną osobę, teraz będzie przez trzy, co oznacza większy kontakt i więcej kontroli w miejskich spółkach. W ramach reorganizacji zlikwidowano Wydział Inwestycji i Inżynierii Miejskiej. Kompetencje zespołu inwestycji przejął Wydział Gospodarki Komunalnej. Zmiany zaszły także w Wydziale Ochrony Środowiska, który przejął kompetencje zespołu gospodarki wodno-ściekowej i odpadami. W Kancelarii Prezydenta powstały dwa nowe biura – biuro prasowe i promocji miasta. Najważniejszą zmianą – z punktu widzenia mieszkańców – będzie wydzielenie 1 września ze struktur UM Wydziału Świadczeń Rodzinnych. Jego kompetencje przejmie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a mieszkańcy przyjmowani będą w budynku byłego pogotowia ratunkowego przy ul. Powstańców. Drugą ważną kwestią jest powołanie kancelarii ogólnej, o której była mowa już wcześniej w regulaminie organizacyjnym UM, ale dopiero teraz została faktycznie uruchomiona. Funkcjonuje na parterze – tam, gdzie do tej pory miał swój gabinet Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich. Wcześniej korespondencję mieszkańcy składali na portierni. We wrześniu zostaną uruchomione dwie kasy w BOM-ie, czynne cały czas w godz. otwarcia UM, a w przyszłości – także wpłatomat, w którym będzie można zapłacić m.in. opłaty za odbiór odpadów.

Jak zmiany wpłynęły na poziom zatrudnienia w magistracie?
24 pracownikom UM zaproponowane zostały porozumienia zmieniające w zakresie nowych warunków płacy lub zatrudnienia. Wszyscy zgodzili się na nie. W najbliższym czasie rozpoczną się działania mające zredukować liczbę pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocowych. Na chwilę obecną podjęta została już decyzja co do sprzątaczek. Z 12 obecnie zatrudnionych, zostanie 9. Przed nami decyzje co do przyszłości pozostałych stanowisk, w tym m.in. portierów i gońców. Rozważamy możliwość wynajęcia firm zewnętrznych świadczących niektóre usługi. Po wprowadzonych zmianach, od 1 września będziemy mieli dwa stanowiska naczelników i jednego kierownika mniej. Dzięki podjętym działaniom w perspektywie 2-3 miesięcy zatrudnienie w magistracie zmniejszy się o kilkanaście etatów.

Dlaczego w nowym regulaminie nie ma mowy nic o zespole ds. rewitalizacji terenów po KWK Mysłowice?
Taki zespół został powołany do życia zarządzeniem prezydenta miasta. Swoją pracę już wykonał, dalej pracę w zakresie rewitalizacji prowadził będzie Wydział Rozwoju Miasta, chyba że Prezydent zdecyduje inaczej i np. nada istniejącemu już zespołowi nowe kompetencje. W Mieście trwają też prace dot. opracowania szerokorozumianej strategii.

Ilu nowych pracowników zostało przyjętych w związku z wdrożeniem w mieście nowego systemu gospodarki odpadami?
Z analizy, którą UM zlecił na okoliczność wprowadzania ustawy śmieciowej, wynikało że miasto powinno zatrudnić 13 nowych pracowników. Dotąd zatrudniliśmy dwie nowe osoby i trzy inne przesunęliśmy z innych stanowisk. Na razie nie przewidujemy kolejnych zatrudnień.

Czemu ma służyć zmiana regulaminu organizacyjnego UM?
Wraz z pojawieniem się nowych zadań, jak np. zbliżająca się perspektywa unijna, należało dostosować magistrat do zmieniającej się rzeczywistości. I temu ma właśnie służyć nowy regulamin. To nie jest żadna rewolucja nastawiona na określony cel, najczęściej redukcje w zatrudnieniu. Obecne działania nazwałbym raczej ewolucją, nastawioną na dostosowanie Urzędu do obecnych wymagań i oczekiwań mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto