Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z unijnym wsparciem

[email protected]
Uzyskany w Oczyszczalni Ścieków w Żorach metan planuje się wykorzystać do produkcji energii elektrycznej. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Żory Sp. z o.o.

Uzyskany w Oczyszczalni Ścieków w Żorach metan planuje się wykorzystać do produkcji energii elektrycznej.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Żory Sp. z o.o. jako podmiot odpowiedzialny za wdrożenie przedsięwzięcia pn. "Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Żorach" aplikuje o środki finansowe z Funduszu Spójności. Jest to tzw. projekt duży, o wartości większej niż 25 mln euro, znajdujący się na Liście Projektów Indywidualnych na 17. pozycji listy podstawowej.

Projekt jest zgodny z celem osi priorytetowej I - "Gospodarka wodno-ściekowa" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko: Wyposażenie (do końca 2015 r.) aglomeracji powyżej 15 tys. RLM (tzw. równoważna liczba mieszkańców) w systemy kanalizacji, oczyszczalnie ścieków, wyznaczonego dla realizacji celu Konwergencji polityki spójności UE na lata 2007-2015.

Projekt zakłada także realizację Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, w którym w przypadku aglomeracji Żory (aglomeracji o liczbie równoważnych mieszkańców powyżej 15.000) nałożono obowiązek rozwiązania gospodarki ściekowej na jej terenie do 2010 r.

Niedawno, 19 sierpnia br. został złożony wniosek aplikacyjny do NFOŚiGW - instytucji pośredniczącej w pozyskiwaniu dotacji unijnej z Funduszu Spójności. Wniosek przeszedł pomyślnie weryfikację formalną oraz merytoryczną I stopnia i 17 października br. został złożony do weryfikacji merytorycznej II stopnia.

Nie czekając na otrzymanie dotacji unijnej, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Żory w dniu 21 grudnia 2006 r. rozpoczęła realizację kontraktów związanych z budową kanalizacji sanitarnej, przepompowni ścieków, kanalizacji deszczowej wraz z separatorami, przebudową sieci wodociągowej i budową pompowni wody. W sierpniu br. zakończono realizację 4 kontraktów na roboty budowlane, których lokalizacja przebiegała w drogach wojewódzkich (DW-935 - ul. Rybnicka i ul. Pszczyńska, DW-932 - ul. Wodzisławska), co stanowi 15 proc. całości przedsięwzięcia.

29 września 2008 r. Przedsiębiorstwo podpisało kolejny kontrakt obejmujący wykonanie sieci wodno-kanalizacyjnej w dzielnicy Kleszczów i części dzielnicy Śródmieście - ETAP I. Obecnie wykorzystywane są środki finansowe pochodzące z własnych źródeł Spółki oraz z zaciągniętych specjalnie na ten cel kredytów.

Efektem zrealizowanych do tej pory prac jest uzyskanie częściowego efektu ekologicznego. Mieszkańcy mają zapewniony dostęp do nowej sieci wodociągowej wykonanej z rur PE oraz mogą odprowadzać wody opadowe i roztopowe do nowo wybudowanej kanalizacji deszczowej, na wylotach której zamontowano separatory (urządzenia podczyszczające ścieki deszczowe).

Aby uzyskać całkowity efekt ekologiczny, konieczne jest podłączenie wszystkich zainteresowanych mieszkańców do kanalizacji sanitarnej. Będzie to możliwe dopiero po otrzymaniu środków finansowych z UE na realizację pozostałego zakresu wyżej wymienionego przedsięwzięcia.

Środki pomocowe pozwolą wyposażyć miasto Żory w infrastrukturę umożliwiającą odbiór i oczyszczanie ścieków komunalnych zgodnie z dyrektywą 91/271/EWG i wymogami prawa polskiego. Dzięki temu nastąpi zwiększenie liczby mieszkańców odprowadzających ścieki do zbiorczego systemu kanalizacyjnego z 80,38 proc. do 99,08 proc.

Docelowo do 2012 r. ma być wykonane: 117 km kanalizacji sanitarnej, 21 przepompowni ścieków, 45 km kanalizacji deszczowej wraz z urządzeniami podczyszczającymi, 60 km sieci wodociągowej z pompownią wody. Do 2012 r. powinny być także ukończone prace związane z budową Stacji Uzdatniania Wody oraz modernizacją Oczyszczalni Ścieków.

W ramach niniejszego projektu z uwagi na dodatkową ilość ścieków odprowadzoną z terenów obecnie nieskanalizowanych, planowane jest zwiększenie przepustowości oczyszczalni z pełnym usuwaniem związków biogennych (rozbudowa części biologicznej) oraz unowocześnienie procesu przeróbki osadów (stabilizacji). Ze względu na niewystarczające zasoby środków inwestycyjnych modernizacja części osadowej w ramach Etapu I (2001-2003) została ograniczona do wybudowania stacji mechanicznego zagęszczania i odwadniania osadu. Fermentacja osadu w dalszym ciągu odbywa się w otwartych komorach fermentacyjnych. W ramach planowanej modernizacji Oczyszczalni Ścieków wybudowane zostaną zamknięte komory fermentacyjne, które pozwolą na ujmowanie powstałego w czasie fermentacji metanu oraz wyeliminowanie powstających bioaerozoli i odorów. Uzyskany metan planuje się wykorzystać do produkcji energii elektrycznej.


Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji Żory Sp. z o.o.
44-240 Żory, ul. Wodociągowa 10
Biuro Obsługi Klienta czynne
od poniedziałku do piątku
w godz. 7.00-15.00
(32) 43-41-915, (32) 43-44-632
(32) 43-44-631, (32) 43-41-473
fax w. 25
e-mail: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto