Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WOŚP 2015, złote serduszka. Zobacz, jak wygląda produkcja!

Sonia Tulczyńska/Szymon Starnawski
WOŚP 2015, złote serduszka. Zobacz, jak wygląda produkcja!
WOŚP 2015, złote serduszka. Zobacz, jak wygląda produkcja! Szymon Starnawski
WOŚP 2015. Złote Serduszka stanowią stały element Wielkiej Orkiestry. Finalne ceny, wyrabianych w Mennicy Polskiej, charytatywnych ozdób osiągają nieraz ponad milion złotych! Wśród licytujących są i kolekcjonerzy, którzy biorą udział w aukcjach co roku. Jak tworzy się złote serduszka? Ile trwa taki proces?

WOŚP 2015, złote serduszka. Zobacz, jak wygląda produkcja!

Wybraliśmy się do Mennicy Polskiej, siedziby zlokalizowanej na ul. Żelaznej, razem z kamerą. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się z czego, na jakich maszynach i jak długo produkowane są złote serduszka, które stanowią stały element licytacji podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Nad wytworzeniem idealnego, gotowego do licytacji serca, pracuje kilkanaście osób. Każdy z przedmiotów musi przejść dokładną kontrolę, aby jego jakość nie budziła żadnych wątpliwości. Dlatego pracownicy dotykają elementów wyłącznie w rękawiczkach - bo ślad linii papilarnych na złocie potrafi się utrzymywać bardzo długo.

Materiał
W Mennicy Polskiej, przy produkcji serduszek pracują osoby, które pamiętają wytwarzanie pierwszego serca. Cały przedmiot licytacji składa się z dwóch części - serduszka i tzw. baretki, czyli zawieszki doczepionej na kółku do serca. Do tego zamontowana jest agrafka, która umożliwia umieszczenie serca np. w klapie marynarki. Całkowity proces powstawania złotego serca obejmuje kilkanaście operacji. Przypomnijmy, że kruszec z którego wytwarzana jest biżuteria, jest mieszanką przetopionej biżuterii, przekazanej jako datki na cele charytatywne. I to właśnie, z pierścionków, broszek i innych materiałów - pod wpływem ogromnej temperatury - wytwarza się bazowy materiał - plastry złota, które odpowiednio pocięte i wygładzone są "ciałem" złotych serduszek. Mennica Polska tworzy unikatowy wyrób o masie złota 3,3789 grama.

Czytaj też: WOŚP w liczbach. Zobacz nietypowe podsumowanie Wielkiej Orkiestry

Wykonanie
Proces tworzenia złotego serduszka jest bardzo skomplikowany i złożony. Obejmuje wiele etapów i każdy z nich musi być wykonany z ogromną dokładnością - w przeciwnym razie rozpoczyna się pracę od nowa lub naprawia błędy. I tak, aby wyciąć ze złota serduszko na którym tłoczony jest napis "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy", a także baretkę - z rokiem, potrzeba dokładnego przycinania brzegów.
Do licytowanego później zestawu wymagane jest także łączące kółeczko i szpilka, która umożliwi zamocowanie całości w ubraniu. Wszystko musi być dokładnie przylutowane. Na złote serduszko i baretkę jest nakładana (ręcznie) czerwona farba, a następnie wykonuje się tampondruk (za pomocą specjalnej drukarki) na obrzeżach serca. Całość zabezpiecza się przezroczystą żywicą, którą utwardza się termicznie.

Czytaj też: WOŚP 2015. Złotka wspomogą największą Orkiestrę

Niepowtarzalność
Każde serduszko ma swój unikatowy numer oraz posiada napis, z którego finału pochodzi. To wszystko na drugiej, tylnej stronie serduszka. Na przedmiotach zawarta jest także informacja o próbie, a także cecha urzędu probierczego. Złoto, z którego wykonane są serca to "typowa trójka handlowa", czyli 585 jednostek (58,5% złota, reszta srebro i miedź). Na 23. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy produkowane jest 100 sztuk złotych serduszek.

Czytaj też: WOŚP 2015. Na co wydano zeszłoroczne miliony?

Co w przypadku, kiedy serduszko się zepsuje?
- Pracuję przy produkcji serduszek od 23 lat. Pierwsze, nie miało baretki, było to samo serce ze szpilką. Dodatkowy element pojawił się podczas drugiego finału. Na 20. finał doczepiono do serduszka cyrkonię, z okazji okrągłej rocznicy WOŚP. Pamiętam lata, kiedy robiliśmy po 200, 300 sztuk. Czasami było i 800! - opowiada pracownik Mennicy Polskiej.

Czytaj też: WOŚP 2015. Jak wspierać największą orkiestrę w Polsce?

Możesz mieć serduszko z innego roku
Jaki informuje WOŚP: Fundacja posiada pojedyncze, nieodebrane złote serduszka z ubiegłych lat (II, IV, V Edycji) Jeśli chcesz się stać ich posiadaczem dokonaj wpłaty na konto 58 1240 1112 1111 0010 0944 9739 z dopiskiem: "Darowizna - serduszko z edycji ...". Pamiętaj jednak, aby w opisie przelewu wpisać również numer telefonu, abyśmy mogli się w razie potrzeby z Tobą skontaktować. Bez względu na numer serduszka, cena każdego wynosi 1000 złotych. Po zaksięgowaniu wpłaty na naszym rachunku bankowym serduszko zostanie wysłane firmą kurierską na adres z wyciągu bankowego.

Pracowników Mennicy można spotkać co roku na finale WOŚP w Warszawie. Mennica Polska posiada własne stoisko, na którym można porozmawiać o sposobach wyrabiania monet, poznać historię tego miejsca, a także wybić sobie samemu - pieniążek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto