Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Żorach ruszyła kolejna edycja darmowych szczepień przeciwko meningokokom

KAKA
W Żorach rozpoczęła się kolejna edycja bezpłatnych szczepień przeciwko meningokokom. Programem są objęte dzieci z roczników 2009 i 2010, zamieszkałe na terenie Żor. Szczepienia wykonują dwie placówki w naszym mieście. Są to: Przychodnia Miejska w Roju na osiedlu Gwarków 22A oraz Szpital Miejski w Żorach przy ulicy Dąbrowskiego 20. - Wykonanie zabiegu poprzedzone jest badaniem lekarskim. W celu rejestracji, wszystkich chętnych rodziców prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem 32/ 44-07-688. Rejestracja jest czynna od poniedziałku do piątku od 8 do 18. Na szczepienie prosimy zabrać książeczkę zdrowia dziecka - mówią realizatorzy szczepień.

W tym roku rodzice malutkich dzieci z Żor już po raz piąty będą mogli zaszczepić swoje dzieci przeciwko meningokokom, czyli groźnym bakteriom, które wywołują sepsę, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet śmierć. Wszystko będzie możliwe, dzięki darmowej kampanii szczepień.
W tym roku z programu będzie mogło skorzystać około 820 dzieci z roczników 2009 i 2010, zamieszkałych na terenie Żor. Miasto wyda na ten cel około 150 tysięcy złotych.

Zakażenia meningokokowe – ich objawy i przebieg - info od realizatorów szczepień:

Meningokoki to bakterie z gatunku Neisseria meningitidis, które kolonizują jamę gardłowo-nosową. Występują w 13 różnych odmianach serologicznych, przy czym w Polsce najczęściej mamy do czynienia z typami B i C. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Nawet zwykłe kichnięcie może powodować przenoszenie się tych patogenów. Szacuje się, że 20-40 proc. zdrowych osób to nieświadomi nosiciele tych bakterii. Na zakażenia meningokokowe najczęściej chorują: niemowlęta, małe dzieci i młodzież pomiędzy 11. a 24. rokiem życia.

Wywołane przez meningokoki zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) bardzo często kończą się śmiercią lub poważnymi powikłaniami, takimi jak: głuchota, problemy neurologiczne, amputacja kończyn. Śmiertelność w przypadku zapalenia opon wynosi ok. 10 proc., a posocznicy nawet 70 proc. Inne powodowane przez bakterie schorzenia to ropne zapalenie stawów, zapalenie płuc, ucha środkowego, gardła, wsierdzia i osierdzia.

Ponieważ pierwsze objawy zakażenia nie różnią się od oznak przeziębienia czy grypy, często choroba diagnozowana jest bardzo późno. Po okresie wylęgania, który trwa od 2 do 7 dni pojawiają się pierwsze objawy: wysoka gorączka, bóle głowy i kończyn, a u niemowląt: m.in. wymioty, brak apetytu. Następnie bóle głowy i gorączka nasilają się, chory nie może swobodnie poruszać głową wprzód i w tył, pojawia się sztywność karku, odrętwienie, oszołomienie i zakłócenia świadomości, a w końcu dochodzi do śpiączki. Dalsze oznaki choroby meningokokowej to powstające plamy na skórze, które nie ustępują pod naciskiem lub czerwone, punktowe krwawienia skóry i nadwrażliwość na światło. Chorobę można leczyć antybiotykami jednak, aby zapobiec trwałym powikłaniom leczenie powinno być rozpoczęte we wczesnej fazie choroby.
Jedynym skutecznym sposobem ochrony przed groźnymi zakażeniami meningokowymi są szczepienia.

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, którzy jeszcze nie zaszczepili swoich dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto