Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szkołach ponadgimnazjalnych rewolucji nie będzie

Łukasz Respondek, MOKR
W ubiegłym roku ruszyła w I Liceum Ogólnokształcącym klasa policyjna.
W ubiegłym roku ruszyła w I Liceum Ogólnokształcącym klasa policyjna. fot. Łukasz Respondek.
W poniedziałek rozpocznie się elektroniczna rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Dla młodych ludzi to jedna z pierwszych poważnych w życiu decyzji. W Siemianowicach licea, technika i inne szkoły otwierają nowe kierunki i organizują ciekawe wydarzenia. Podnoszą też jakość swojego nauczania, aby młodzież chętniej decydowała się na zdobywanie wiedzy w naszym mieście.

Dla uczniów ostatnich klas gimnazjów maj to okres podejmowania ważnych decyzji. Już bowiem od poniedziałku rozpocznie się elektroniczna rekrutacja do szkół. W tym roku siemianowickie licea i technika będą starały się zatrzymać w mieście młodzież zarówno otwierając nowe profile jak i organizując szereg wydarzeń, które wy-magają od uczniów kreatywności i własnej inwencji.

Zastępca prezydenta ds. edukacji Henryk Ptasznik uważa, że w mieście trzeba stworzyć te kierunki, które są ważne dla młodzieży. - Wy-bieramy takie profile, które naprawdę są tym uczniom potrzebne i przede wszystkim w przyszłości dają im gwarancję znalezienia pracy. Chcemy żeby ci uczniowie uniknęli chybionych wyborów - wyjaśnia. - Zdajemy sobie jednak sprawę, że w okolicy konkurencja jest duża. Nie mamy też możliwości kształcenia we wszystkich kierunkach. Najważniejsze, aby nasze szkoły miały wysoki poziom nauczania- dodaje Ptasznik.

W mieście likwidowane są licea profilowane.- Rynek pracy jest dynamiczny. Trzeba więc otwierać nowe kierunki zgodne z zapotrzebowaniem w danym okresie - uważa Henryk Ptasznik.

Zadania naborowe na kolejny rok szkolny ustalane są w porozumieniu z dyrektorami szkół.
Władzom miasta zależy na stworzeniu bogatej oferty. aby młodzież kontynuowała naukę w Siemia-nowicach Śl. - Nasze szkoły ponadgimnazjalne prezentują wysoki poziom. Pragniemy więc, aby najzdolniejsze dzieci nie wyjeżdżały z Siemiano- wic. Oferta edukacyjna zawiera również propozycje dla uczniów mniej zdolnych- mówi Mariola Czernik, kierownik Referatu Edukacji UM.- Wybór szkoły to decyzja rodziców i dziecka. Aby ją ułatwić organizowane są Targi Edukacyjne i Dni Otwarte. Opinia o każdej szkole jest zawsze oceną subiektywną, dlatego tę decyzję każda rodzina powinna podejmować samodzielnie.

Po raz kolejny nabór do szkół w naszym mieście będzie się odbywał drogą elektroniczną.- Ta forma usprawnia działania wszystkich. Pozwala między innymi na zwiększanie liczby oddziałów w przypadkach, gdy zaistnieje taka konieczność -wyjaśnia Czernik.

W kwietniu w Siemiano-wickim Centrum Kultury już po raz siódmy odbyły się Targi Edukacyjne. Uczniowie gimnazjów mieli okazję dowiedzieć się jaka jest podstawowa oferta szkół, a także jakie nowości czekają na młodych siemianowiczan już we wrześniu. Nowe profile powstaną w II Liceum Ogólnokształcącym, gdzie można się zapisywać m.in. do klasy medialnej i ratowniczej. W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących "Meritum" od nowego roku szkolnego będzie się można kształcić natomiast w zawodach technik me-chatronik i technik pojazdów samochodowych oraz w klasie dziennikarsko- menadżerskiej Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych "Cogito" współpracuje z najlepszymi w kraju hotelami i restauracjami. Atutem. szkoły jest również duża zdawalność egzaminów zawodowych. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych oferuje możliwość uruchomienia klasy wielozawodowej, która będzie oferowała naukę w zawodach zgodnych z oczekiwaniami samych uczniów. W I Liceum Ogólnokształcącym już po raz drugi został ogłoszony nabór do klasy policyjnej.

Pełna oferta szkół jest dostępna na informacyjnej stronie internetowej Urzędu Miasta, w formie elektronicznego informatora.

Siemianowickie szkoły po-nadgimnazjalne biorą czynny udział w życiu kulturalnym i naukowym miasta. Współpracują też z uczelniami m.in. Uniwersytetem Śląskim i Politechniką Śląską. Przy I Liceum Ogólnokształcącym działa odnosząca bardzo duże sukcesy kawiarenka literacko - teatralna "To i owo". Przy II LO funkcjonuje natomiast bardzo prężne kółko ekologiczne. Gimnazjaliści mogą lepiej poznać tę szkołę dzięki organizowanemu corocznie "Trójbojowi Matejkowskiemu". W ZSTiO "Meritum" odbywa się Forum Nauki oraz cykl Cafe Meritum, w którym do szkoły przyjeżdżają znane osoby.

Przy siemianowickich szkołach działają też kluby sportowe i ciekawe organizacje. Uczniowie Zespołu Szkół Sportowych odnoszą sukcesy w wielu dyscyplinach. Z pracy z młodymi sportowcami słynie m.in. Uczniowski Klub Sportowy "Wodnik", którego wychowankiem jest m.in. Robert Bednarek, zdobywca Pucharu Polski w triathlonie. W szkole swoją siedzibę ma również Siemianowicki Klub Kyokushin Karate, który ma w kadrze wielu utytułowanych zawodników. i zawodniczek. Jedna z nich Helena Gabryś odnosi sukcesy na światowym poziomie.

Ciekawą organizacją jest również Klub Wolontariusza "Merit", który działa przy ZSTiO. Zrzesza on uczniów, którzy organizują różne akcje i zbiórki, z których dochód jest przeznaczany na szczytne cele charytatywne. Rekordowo wypadają też zbiórki podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który organizowany jest w II LO.

Kalendarz gimnazjalisty

* Od 10 maja do 18 czerwca

* Kandydaci składają dokumenty do pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych.

Warto pamiętać, że do 8 czerwca w szkołach, które prowadzą klasy dwujęzyczne, klasy sportowe czy są szkołami mistrzostwa sportowego, może być przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych bądź próby sprawności fizycznej.

* Od 25 do 29 czerwca

* Kandydat dostarcza do wybranych szkół potwierdzone kopie świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu.

* 2 lipca - do godz. 10

* Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do szkół z podziałem na klasy.

* Do 6 lipca - do godz. 12

* Termin potwierdzania przez kandydatów woli uczęszczania do wybranej szkoły poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum oraz oryginału zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego.

* 7 lipca - do godz. 10

* Ogłoszenie listy kandydatów przyjętych do szkoły i podanie informacji o wolnych miejscach. Nabór do szkół z wolnymi miejscami kończy się dopiero 31 sierpnia.

* Jak będą przeliczane oceny i osiągnięcia ucznia?

* W wyniku rekrutacji uczeń może uzyskać maksymalnie 200 punktów, w tym 100 za testy gimnazjalne (50 pkt za test humanistyczny oraz 50 pkt za test matematyczno--przyrodniczy). Każda szkoła ustala, z jakich przedmiotów (w tym obowiązkowo z języka polskiego) oceny będą przeliczane na punkty.

1. Język polski (ocena dopuszczająca - 3 punkty, dostateczna - 9 pkt, dobra- 13 pkt, bardzo dobra- 16 pkt, celująca - 19 pkt).

2. Pierwszy wybrany przedmiot - jak w przypadku języka polskiego.

3. Drugi wybrany przedmiot- jak w przypadku j. polskiego.

4. Trzeci wybrany przedmiot- jak w przypadku j. polskiego.

5. Świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem- 5 punktów.

6. Udział w finale wojewódzkim konkursów przedmiotowych, organizowanych przez Kuratorium Oświaty - za jeden tytuł - 10 punktów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto