Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W poznańskim szpitalu będzie pracował robot. Zoperuje 500 pacjentów rocznie

Michał Jurek
Robot da Vinci miałby wykonywać ok. 500 operacji rocznie.
Robot da Vinci miałby wykonywać ok. 500 operacji rocznie. Przemek Świderski
Wielkopolskie szpitale otrzymają z funduszy europejskich 75 mln złotych. Za te pieniądze zostanie do Poznania trafi m.in. nowoczesny robot chirurgiczny da Vinci.

– Potrzeby placówek zdrowotnej są nieustające, dlatego staramy się zaspakajać ich potrzeby zarówno z budżetu wojewódzkiego oraz korzystając z funduszy europejskich – mówi marszałek Woźniak.

Jednym z największych priorytetów z przeznaczonych pieniędzy jest zakup nowoczesnego robota chirurgicznego da Vinci, który miałby trafić na do Wojewódzkiego Centrum Onkologii im. Marii Składowskiej-Curie w Poznaniu. Dlaczego planowany jest zakup?

– W wielu krajach europejskich, czy też w USA chirurgia robotowa wchodzi dynamicznie do medycyny. W Polsce to dopiero początki, ale daje ona bardzo dużo korzyści. Plusem jest wysoka precyzja oraz mniejsza inwazyjność, co przełoży się na mniejszą liczbę powikłań – wyjaśnia Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii. - Z pewnością nacięcia chirurgiczne są mniejsze niż w standardowej operacji. Robot jest sterowany za pomocą specjalnej konsoli, dzięki czemu ręka nie drży. Jednak posługiwać się nim może tylko specjalistyczna kadra - dodaje.

Z pomocą robota rocznie miałoby być wykonywanych około 500 zabiegów. Poddać się nim mogą pacjenci cierpiący m.in. na: nowotwór prostaty, szyi, głowy, czy też dolnego odcinka pokarmowego. Będzie on również wykorzystywany do operacji ginekologicznych. Koszt takiego robota to 13,8 mln złotych, z czego Wielkopolski Urząd Marszałkowski dofinansował projekt w wysokości 11,7 mln zł.

Lekarze wypowiadają klauzule. Szpitale mają problemy - zobacz wideo:

źródło: Agencja Informacyjna Polska Press/x-news.pl.

Inną z ważnych inwestycji to utworzenie oddziału onkologicznego „jednego dnia”, w którym pacjent ma przebywać 24 godziny. Taka placówka wraz z całym wyposażeniem ma powstać w zmodernizowanym szpitalu w Ludwikowie, dodatkowo potrzebny sprzęt medyczny do prowadzenia oddziału otrzymają szpitale w Chodzieży oraz Poznaniu. Na ten cel przeznaczono ponad 10 mln złotych.

Wojewódzkie Szpitale Zespolone w Koninie i Kaliszu zakupią sprzęt medyczny, który poprawi jakość i efektywność świadczeń medycznych oraz pozwoli na wprowadzenie nowoczesnych metod leczenia. Planowane zakupy są niezbędne dla wsparcia diagnostyki i leczenia chorób będących m.in. główną przyczyną dezaktywacji zawodowej. W tym przypadku przyznano dofinansowanie odpowiednio w wysokości 4,5 oraz 2,6 mln złotych.

Z kolei Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie doposaży m.in. takie oddziały jak kardiologiczny, pediatryczny, czy też położniczy. Pomoc Urzędu Marszałkowskiego w tym przypadku wyniesie 5,1 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto