- Będziemy chcieli rozbudować zakład i zwiększyć ilość łóżek do 55 - mówi B

- Będziemy chcieli rozbudować zakład i zwiększyć ilość łóżek do 55 - mówi B. Różycki (© Fot. Ola Braciszewska)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Za kilka tygodni w konińskim szpitalu ruszy zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy. Dyrekcja lecznicy na jego uruchomienie podpisała już kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obecnie trwa przygotowanie oddziału na przyjęcie pierwszych pacjentów.

O potrzebie powstania kolejnego w mieście ośrodka opiekującego się osobami starymi i zniedołężniałymi mówi się od dawna. W otwartym przed ponad dwoma laty budynku przy ul. Południowej w części hospicyjnej jest miejsce tylko dla 15 osób. Natomiast w działającym tam zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym jest zaledwie 19 łóżek. To jak na niespełna 80-tysięczny Konin zdecydowanie za mało.

Konin - Wracają poradnie w szpitalu

Od czasu otwarcia hospicjum, dyrekcja konińskiego szpitala starała się uruchomić zakład dla osób starszych w lecznicy. Udało się dopiero teraz. Powstanie on na ostatnim piętrze budynku przy ul. Wyszyńskiego. Łóżka dla wymagających stałej opieki koninian, staną w miejscu dawnej neurochirurgii. Początkowo będzie ich 30. Na tyle łóżek szpital otrzymał kontrakt z NFZ. - Chcemy w ten sposób odblokować łóżka szpitalne - mówi Bronisław Różycki, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie. - Chcielibyśmy docelowo stworzyć tam miejsce dla 55 osób. Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie tym oddziałem - dodaje.

To potwierdza również Maria Durydiwka, pielęgniarka, która będzie pracować w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym. - Mnóstwo osób już się zgłasza i pyta o szczegóły - mówi Durydiwka. - Kiedyś mieliśmy oddział paliatywny i szkoda, że został zlikwidowany, bo był bardzo potrzebny. Teraz będzie zakład i myślę, że to bardzo dobrze że powstanie. Będą tam trafiać wszyscy pacjenci długo leżący na oddziałach internistycznych, pacjenci udarowi z neurologii, czy oddziału intensywnej opieki medycznej.

Chociaż dyrekcja lecznicy podała oficjalnie, że zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy został uruchomiony 1 lutego, na przyjęcie pacjentów musi jeszcze trochę poczekać. - Trwa jeszcze przygotowywanie oddziału. Jego otwarcie powinno nastąpić za kilka tygodni - mówi Leszek Czajor, rzecznik WSZ w Koninie.

W Koninie nie rejestrują na mammografię

To nie jedyne nowum w konińskim szpitalu. Wielkopolski Oddział NFZ podpisał z lecznicą również kontakt na uruchomienie pododdziału gastroenterologicznego oraz pracowni mammografii.

Koniński szpital posiada aktualnie 24 oddziały, w których jest 849 łóżek dla pacjentów. Tylko w ubiegłym roku w lecznicy hospitalizowanych było ponad 40 tysięcy osób. Na świadczenia zdrowotne Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie podpisał z NFZ kontrakt opiewający na blisko 123 mln zł. To o ponad 6 mln zł więcej niż w roku ubiegłym.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? o.braciszewska@glos.com

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!