Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Konin jako drugi ośrodek w Wielkopolsce wszczepia nowoczesne implanty [ZDJĘCIA]

Beata Pieczyńska
szpital Konin
szpital Konin WSZ Konin
Szpital Konin jako drugi ośrodek w Wielkopolsce wszczepia nowoczesne implanty słuchowe całkowicie wszywane pod skórę pacjenta. Zabiegi wszczepiania implantów jak i zakup sprzętu są w pełni refundowane przez NFZ.

Szpital Konin jako drugi ośrodek w Wielkopolsce wszczepia nowoczesne implanty

Nowoczesne implanty słuchowe wszczepiono właśnie w Oddziale Laryngologii WSZ w Koninie trzem pacjentom. Konin jest drugim ośrodkiem w Wielkopolsce, w którym przeprowadzono takie zabiegi.

- Chirurg laryngolog przez niewielkie cięcie w skórze zakotwicza implant w kości czaszki za uchem. Gdy skóra po zabiegu się zagoi, pacjenci otrzymają procesor dźwięku - wyjaśnia Tomasz Pychyński, ordynator Oddziału Laryngologicznego WSZ w Koninie.

Implant Baha Attract jest całkowicie schowany pod skórą. To ma duży wpływ na zmniejszenie ryzyka ewentualnych powikłań. Co więcej ten rodzaj implantów pomoże także pacjentom, którym nie wystarcza już zwykły aparat słuchowy oraz osobom, którzy z powodów medycznych nie mogą korzystać z implantów ślimakowych. Implanty Baha Attract mogą pomóc również tym pacjentom, którzy w ogóle nie słyszą lub mają częste stany zapalne ucha, zarośnięte przewody słuchowe lub zupełny brak małżowiny usznej.

JAK TO DZIAŁA?

System Baha Attract jest rozwiązaniem, którego działanie opiera się na przewodnictwie kostnym. Zewnętrzny procesor dźwięku rejestruje fale dźwiękowe i zaczyna drgać w sposób nieodczuwalny dla pacjenta. Drgania te są przekazywane przez skórę do implantu. Dalej przez kości czaszki sygnał dźwiękowy dociera bezpośrednio do ślimaka, czyli części ucha wewnętrznego. Ślimak odpowiada za zmienianie fali dźwiękowej na impuls elektryczny, który nerwami jest przenoszony do kory słuchowej w mózgu.

- Działa to na takiej samej zasadzie, jakbyśmy zatkali sobie uszy i mówili. Mimo zamkniętych przewodów słuchowych usłyszymy głos przenoszony za pośrednictwem drgań przez kości - mówi Tomasz Pychyński, ordynator Oddziału Laryngologicznego WSZ w Koninie.

NAUKA SŁYSZENIA

Z implantem za pomocą specjalnego magnesu będzie połączony procesor dźwięku. To niewielkie urządzenie rejestruje odgłosy otoczenia, czyli wszystko to co słyszymy: mowę, muzykę czy hałas ulicy. Potem, podczas konsultacji z inżynierem klinicznym odbiornik zostanie dostrojony.
- Trzeba go ustawić tak, żeby pacjent optymalnie odgłosy z zewnątrz i na nowo nauczył się je identyfikować. Zakończenie tego etapu dopiero oznacza powrót do normalnego słyszenia – dodaje T. Pychyński.

Szpital Konin podaje kryteria do kwalifikacji do wszczepienia implantu:
1. niedosłuch przewodzeniowy: wrodzone wady rozwojowe, przewlekłe stany zapalne ucha
2. niedosłuch mieszany: przewodzeniowo - odbiorczy
3. jednostronna głuchota odbiorcza SSD: jednostronne uszkodzenie ucha

Źródło materiału "Szpital Konin jako drugi ośrodek w Wielkopolsce wszczepia nowoczesne implanty" Maria Karczewska Rzecznik prasowy WSZ w Koninie.

Konin.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto