Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły kuszą byłych gimnazjalistów... bez umiaru

Justyna Przybytek
Nowa pracowania komputerowa w Zespole Szkół Poligraficzno-Mechanicznych
Nowa pracowania komputerowa w Zespole Szkół Poligraficzno-Mechanicznych fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Katowice właściwie nie muszą przyciągać gimnazjalistów - wystarczy wachlarz specjalizacji, jakie oferują, i liczba szkół średnich, jakie są w mieście. A w pierwszych klasach jest 3516 miejsc. Z tego 1806 w liceach ogólnokształcących, 128 w liceach profilowanych, 1152 w technikach i 430 w szkołach zawodowych. Jest w czym wybierać

Klasy humanistyczne, dla ścisłowców, sportowe, techniczne albo zawodowe. Szkół ponadgimnazjalnych mamy w mieście w sumie 108, w klasach pierwszych w tegorocznym naborze zaplanowano 3516 miejsc. Z tego 1806 w liceach ogólnokształcących, 128 w liceach profilowanych, 1152 w technikach i 430 w szkołach zawodowych. Dla porównania w znacznie mniejszych Świętochłowicach szkół ponadgimnazjalnych jest tylko osiem, w tym tylko trzy licea, więc młodzież często wybiera szkoły poza swoim miastem.

W Katowicach wybór jest ogromny, więc każda ze szkół kusi absolwentów gimnazjów czym tylko może. Jedni chwalą się dobrze wyposażoną pracownią komputerową, inni zdobywającą sukcesy sekcją sportową, świetną atmosferą w szkole czy perspektywami wielu corocznych wycieczek zagranicznych albo ciekawych praktyk w trakcie trwania szkoły. Inni stawiają na renomę - liczbę olimpijczyków czy absolwentów, którzy bez problemu dostali się na publiczne uczelnie.

Gra jest warta świeczki. A najważniejsze, żeby swoich zatrzymać na miejscu. Młodych katowiczan nie trzeba długo przekonywać, wachlarz kierunków kształcenia jest w Katowicach szeroki.

Po technikum można zdobyć dyplom kucharza, elektronika, ekonomisty, elektryka, geodety, technika górnictwa podziemnego, handlowca, informatyka, logistyka, spedytora, poligrafa, technika ochrony środowiska, organizacji reklamy. Jeśli uczyć się konkretnego zawodu, to też w Katowicach. ZSZ oferują naukę zawodu blacharza samochodowego, cukiernika, drukarza, elektromechanika, elektryka, fryzjera, introligatora, kucharza, lakiernika, mechanika, piekarza, rzeźnika-wędliniarza, murarza, sprzedawcy, stolarza.

Licea ogólnokształcące też stawiają na specjalizacje, choć w mniejszym zakresie - są klasy humanistyczne, językowe, dla matematyków czy biologów.

Uruchamianie nowych kierunków kształcenia to jeden z pomysłów, jak zachęcić młodzież do składania dokumentów do konkretnej szkoły. I tak zdobycie tytułu technika architektury krajobrazu proponuje swoim uczniom Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Dąbrówce Małej. Zawodu technika architektury krajobrazu w Katowicach będzie się można uczyć tylko w Technikum nr 11 w Dąbrówce Małej. Zajęcia dla przyszłych techników urządzeń audiowizualnych prowadzi w mieście jeszcze jedna szkoła, ale niepubliczna.

- W dzisiejszych czasach, kiedy tyle się inwestuje, to dobry kierunek - mówiła o pomyśle uruchomienia kierunku architektury krajobrazu dyrektorka ZSTiO Anna Grawon. - Taka specjalność jest potrzebna do dodania kropki na "i". Młodzi będą się uczyć urządzania terenów zielonych, zagospodarowania przestrzeni publicznych, a nawet planowania ogrodów w prywatnych domach. To zawód zarówno dla chłopców, jak i dziewcząt - dodawała. Pierwsze zajęcia odbędą się wraz z początkiem nowego roku szkolnego - 1 września. Pomysł dyrekcji jest taki, aby przez cztery lata technikum uczniowie mieli w planie sporo zajęć praktycznych.

- Myślimy o wyjazdach na %07przykład do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Do ich dyspozycji będą także rozległe, zielone tereny wokół budynku. Może z ich pomocą będzie tu jeszcze ładniej - oceniała dyrektorka.

Innym sposobem na kuszenie gimnazjalisty jest reklamowanie szkoły dobrze wyposażonej.

Jedni stawiają na profesjonalne zaplecze sportowe, inni zawodowe. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych nowoczesną pracownią do %07nauki zawodu szczyci się Zespół Szkół Poligraficzno-Mechanicznych im. Armii Krajowej. Za prawie 2 mln złotych do placówki trafił nowy sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem, pomoce dydaktyczne, meble. Udało się także wyposażyć pracownie do nauki zawodu.

Teraz 426 uczniów szkoły będzie mogło korzystać między innymi z czterech pracowni komputerowych i, co najważniejsze, z komputerów, na których znajduje się profesjonalne oprogramowanie do nauki informatyki. To nie koniec. Szkoła kupiła także sprzęt poligraficzny.

- Co to oznacza dla naszych uczniów? To, że zawodu uczą się na profesjonalnym sprzęcie, z którym potem będą mieli do czynienia w zakładach pracy. Mają także znakomite przygotowanie do egzaminów zawodowych - wyjaśnia Ryszard Jaworski, dyrektor szkoły. Na doposażenie szkoły udało się pozyskać dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, w wysokości 85 proc. wartości projektu, czyli %071,7 mln zł.

Anna Wietrzyk, rzeczniczka Śląskiego Kuratorium Oś-wiaty jest jednak daleka od %07przesądzania, co uczniów przyciąga najbardziej. - To uczeń decyduje, która szkoła jest najlepsza dla niego. Decyzja opiera się często na informacjach przekazywanych z ust do ust, uczniowską pocztą pantoflową - mówi.

Kalendarz gimnazjalisty oraz zasady rekrutacji do szkoły

- Od 10 maja do 18 czerwca 2010 r.

Kandydaci składają dokumenty do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych.

- Od 25 do 29 czerwca do godz. 10.

Kandydat dostarcza do wybranych szkół potwierdzone kopie świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu.

- 2 lipca do godz. 10.

Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do szkół z podziałem na klasy.

- Do 6 lipca do godz. 12

Termin potwierdzania przez kandydatów woli uczęszczania do wybranej szkoły poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego.

- 7 lipca do godz. 10

Ogłoszenie listy kandydatów przyjętych do szkoły i podanie informacji o wolnych miejscach. Nabór do szkół z wolnymi miejscami kończy się dopiero 31 sierpnia.

- Jak będą przeliczane oceny i osiągnięcia ucznia?

W wyniku rekrutacji uczeń może uzyskać maksymalnie 200 pkt, w tym 100 za testy gimnazjalne (50 za test humanistyczny oraz 50 za test matematyczno-przyrodniczy). Każda szkoła ustala, z jakich przedmiotów (w tym obowiązkowo j. polski) oceny będą przeliczane na punkty.

1. Język polski (ocena dopuszczająca - 3 punkty, dostateczna - 9 pkt, dobra - 13 pkt, bardzo dobra - 16 pkt, celująca - 19 pkt).

2. Pierwszy wybrany przedmiot - jak w przypadku języka polskiego.

3. Drugi wybrany przedmiot - jak w przypadku języka polskiego.

4. Trzeci wybrany przedmiot - jak w przypadku języka polskiego.

5. Świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem - 5 punktów.

6. Udział w finale wojewódzkim konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty - za jeden tytuł 10 punktów. Za dwa i więcej tytułów - dodatkowo 2 pkt.

7. Osiągnięcia sportowe, artystyczne lub konkursy co najmniej na szczeblu powiatowym - maksymalnie można zdobyć 5 punktów (I miejsce lub tytuł laureata - 5 pkt, II miejsce lub tytuł finalisty - 4 pkt, III miejsce lub wyróżnienie - 3 pkt). MOKR

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto