Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Statuetki „Siewcy” rozdane [ZDJĘCIA]

Beata Pieczyńska
Statuetki Siewcy
Statuetki Siewcy Starostwo Powiatowe w Koninie
Temat: Statuetki „Siewcy” rozdane. Wśród laureatów XVI Konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku” nie zbrakło przedstawicieli powiatu konińskiego. Tym razem prestiżową nagrodą uhonorowani zostali Anna i Tomasz Szczepankiewiczowie z Myśliborza (gm. Golina).

Statuetki „Siewcy” rozdane

Powiat koniński zaznaczył swoją obecność w tegorocznej edycji konkursu aż trzema nominacjami do tytułu „Wielkopolski Rolnik Roku”. Wśród wyróżnionych gospodarzy znaleźli się Monika i Piotr Czajczyńscy z Łagiewnik (gm. Grodziec) oraz Leonard Sarnociński i Janusz Sarnowski z Żychlina (gm. Stare Miasto). Natomiast trzeci z nominowanych - Anna i Tomasz Szczepankiewiczowie z Myśliborza (gm. Golina) – zakończyli udział w konkursie w gronie jego laureatów.

Zadowolenia z kolejnego sukcesu naszych rolników nie krył też starosta Stanisław Bielik.
- „Niezmiernie cieszy fakt, że od wielu lat po najcenniejsze trofea „Wielkopolskiego Rolnika Roku” sięgają gospodarze z powiatu konińskiego. Zwłaszcza, że na kilkadziesiąt gospodarstw zgłaszanych co roku do konkursu, kapituła wyróżnia nominacją tylko 20 najlepszych, spośród których wyłania 10 laureatów.”

A oto gospodarstwa z powiatu konińskiego nominowane w konkursie „Wielkopolski Rolnik Roku 2016”.

1. Anna i Tomasz Szczepankiewiczowie – prowadzą gospodarstwo o pow. 98 ha. Dominującym kierunkiem produkcji jest hodowla bydła mlecznego w ilości 95 szt. Wydajność mleka od krowy to 9.000 litrów/rok, natomiast rocznie sprzedają 855.000 l. mleka. Przeważającą uprawą są zboża i kukurydza oraz trawa polowa i lucerna – przeznaczone głównie na kiszonkę dla zwierząt gospodarskich. Gospodarstwo jest dobrze wyposażone w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz spełnia wszystkie wymogi stawiane przez Unię Europejską. W 2016 r. Państwo Szczepankiewiczowie zostali laureatem konkursu Powiatowy Rolnik Roku.
2. Monika i Piotra Czajczyńscy – prowadzą gospodarstwo o pow. pow. 112,5 ha. Głównym kierunkiem produkcji jest bydło mleczne i opasowe, nastawione na produkcję mleka. Obecnie w gospodarstwie znajduje się 90 krów dojnych, wytwarzających 765.000 l. mleka na rok w klasie ekstra. Dodatkowo na areale 112,5 ha uprawiane są zboża wykorzystywane na paszę dla zwierząt gospodarskich oraz łąki, na których wypasa się zwierzęta. Gospodarze pozyskali fundusze unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013 r., które przeznaczyli na zmodernizowanie i doposażenie gospodarstwa. Środki wydatkowali na zakup ciągnika, pługa, deszczowni i kombajnu zbożowego. Państwo Czajczyńscy w 2014 r. otrzymał Odznakę Honorową Ministra Rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa” w 2016 r. zostali laureatem konkursu „ Powiatowy Rolnik Roku”.
3. Leonard Sarnociński i Janusz Sarnowski – prowadzą gospodarstwo sadownicze o pow. ponad 176 ha. Drzewa owocowe – jabłonie, wiśnie i aronia – zajmują pow. ponad 100 ha, na pozostałym obszarze uprawiane jest zboże oraz łąka. Rolnicy posiadają niezbędne urządzenia oraz maszyny do upraw sadowniczych, a sady doposażono w specjalistyczne urządzenia nawadniające oraz zbiornik retencyjny służący do nawodnień. Producenci dbają o jakość swoich wyrobów, stawiając na produkty ekologiczne. Odbiorcą 60% produkcji sadowniczej jest włoska firma FRUBELLA. Pozostała część owoców trafia na rynek krajowy oraz wysyłana jest do Egiptu. Rolnicy rozważają utworzenie własnej przetwórni i eksportowanie produktów. W tym celu wybudowali dwie chłodnie ULO o pojemności 3000 i 2000 t. Wytwórcom, w 2009 r. gminna kapituła przyznała statuetkę Rolnik Roku. W 2010 r. zostali odznaczeni odznakami honorowymi „Zasłużony dla rolnictwa” nadanymi przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rolnicy zrzeszeni są w grupach producenckich – Leonard Sarnociński należy do Grupy Producentów Owoców Royal, natomiast Janusz Sarnowski do Wielkopolskiej Grupy Producentów Owoców Fructis.



Konin.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!


Soki i ich rodzaje. Co warto wiedzieć?
Soki zagęszczane powstają poprzez skoncentrowanie wszystkich wartościowych składników soku wyciśniętego z owoców lub warzyw. Otrzymuje się je poprzez odparowanie wody i aromatu. Soki nie z soku zagęszczonego tzw. NFC, czyli soki bezpośrednie. Otrzymuje się je z soku wyciśniętego z owoców, który jest poddawany pasteryzacji. Soki niepasteryzowane charakteryzują się bardzo krótkim okresem przydatności do spożycia i wymagają chłodniczych warunków transportu. Soki można rozlewać do butelek szklanych lub plastikowych typu aseptic, do opakowań kartonowych lub do opakowań bag-in-box.
Zdjęcia pochodzą z bazy x-bank gallery.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto