Opłaty będą pobierane nie tylko w Lądku, ale również na dodatkowych bramkach na zjeździe z węzła Słupca

Opłaty będą pobierane nie tylko w Lądku, ale również na dodatkowych bramkach na zjeździe z węzła Słupca (© fot. izabela kolasińska)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Koniec z omijaniem punktu poboru opłat w Lądku na autostradzie A2. Koncesjonariusz drogi przymierza się do uszczelnienia odcinka Konin - Poznań, tak aby jak najmniej pojazdów uciekało z autostrady otwartymi dotąd dla ruchu zjazdami.

Ma to związek z wprowadzeniem myta na państwowym odcinku A2 Konin - Stryków oraz zastąpieniem winiet przez elektroniczny pobór opłat na drogach publicznych. Co prawda ma to nastąpić dopiero w lipcu 2011 roku, ale wiele wskazuje na to, że już kilka miesięcy wcześniej między Koninem a Strykowem zaczną być pobierane opłaty od aut osobowych i motocykli na bramkach, jakie budowane są na węzłach autostradowych oraz w Żdżarach - na styku z odcinkiem koncesyjnym. Potem ma sie pojawić również elektroniczny pobór opłat dla ciężarówek i autobusów. Na razie nie wiadomo czy będzie to system radiowy, czy satelitarny, bo procedury przetargowe dopiero się rozpoczęły.

Autostrada Wielkopolska obawia się, że likwidacja winiet zachęci co bardziej oszczędnych kierowców ciężarówek do omijania bramek na zarządzanym przez spółkę odcinku z Konina do Nowego Tomyśla i jazdy bezpłatną na razie drogą alternatywną, czyli K-92. Kierowcy doskonale wiedzą, że punkt poboru opłat w Lądku można ominąć z dwóch stron - zjeżdżając na węźle Słupca (od strony Poznania) lub na węźle Sługocin (od strony Konina). Ten ostatni trudno zresztą nazwać węzłem, bo nie spełnia on żadnych wymogów stawianych węzłom autostradowym, ale z założenia miał on obsługiwać niewielki ruch lokalny. Tymczasem jak pokazało życie był to najbardziej obciążony ciężkim ruchem tranzytowym zjazd z autostrady w Polsce. Sytuacja uspokoiła się dopiero po wprowadzeniu winiet dla ciężarówek.

Aby ograniczyć swoje straty koncesjonariusz jeszcze w tym roku chce rozbudować węzeł Słupca oraz zmodernizować zjazd w Sługocinie. W Słupcy zostaną dobudowane dwie nowe łącznice. Pojawią się tam również dodatkowe punkty poboru opłat. Obecnie trwają prace projektowe. Budowa ma się rozpocząć w drugiej połowie roku i potrwa 12 miesięcy.
- Na razie nie wiemy, jakie będą stawki pobieranych tam opłat - mówi Zofia Kwiatkowska, rzecznik AW SA.
Modernizacja zjazdów w Sługocinie rozpocznie się kilka miesięcy później. Czy tam również pojawią się bramki? Wszystko zależy od obciążenia ruchem, ale jeśli w międzyczasie spółka wdroży na odcinku koncesyjnym pobór elektroniczny, to nie będzie to konieczne. Wolny od opłat i bramek będzie za to zjazd do Konina na węźle Modła.

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

rowo (gość)

jesli sie policzy teraz 100km jesli auto pali 7 litrow to 7 x 5pln za litr = 35 + 39 za autostrade = 84pln wyjazd do poznania to daje niezla sumke alternatywa = stara trasa :)

rowo (gość)

no to przypuszczam ze zaplacimy po raz kolejny 13 zlotych i jazda z konina do poznania bedzie nas kosztowac39 zlotych:)