Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląska inauguracja akcji "Sprzątania świata"

mu
Z małym wyprzedzeniem zainaugurowano w ubiegłym tygodniu na Śląsku tegoroczną akcję "Sprzątanie świata". Około 2,5 tysiąca uczniów i nauczycieli sprzątało tereny leśne należące do 21 nadleśnictw z Regionalnej Dyrekcji ...

Z małym wyprzedzeniem zainaugurowano w ubiegłym tygodniu na Śląsku tegoroczną akcję "Sprzątanie świata". Około 2,5 tysiąca uczniów i nauczycieli sprzątało tereny leśne należące do 21 nadleśnictw z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz 4 ośrodków edukacji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. - Ogólnopolska kampania rozpoczyna się dopiero w tym tygodniu, Śląsk, jak co roku od ośmiu lat inauguruje kampanię z Zieloną Ligą.

Współpraca z Zieloną Ligą jest przejawem myśli "działaj lokalnie" - mówi Mira Stanisławska-Meysztowicz, która zainicjowała 11 lat temu kampanię Sprzątanie świata - Polska. - Sprzątanie jest kampanią ogólnoświatową, ale żeby się naprawdę udało trzeba współpracy z lokalnymi organizacjami.

Nie tylko zbieranie śmieci

Mira Stanisławska-Meysztowicz była gościem honorowym akcji sprzątania w Brynku. - W Brynku, tak jak na całym Śląsku, uczniowie nie tylko sprzątali - podkreśla Anna Tarkowska, prezes Fundacji Zielonej Ligi im. A. Dygacza. - Przede wszystkim uczestniczyli w konkursie na "najpiękniejszą moją ścieżkę przyrodniczą". W trakcie sprzątania terenów leśnych, rozpoznawali i dokumentowali ciekawe obiekty przyrodnicze. W ten sposób tworzyli własne, nowe, ścieżki. Powstałe prace wezmą udział w konkursie, w którym nagrodą będzie wycieczka po jednej z istniejących ścieżek przyrodniczo-leśnych oraz publikacja w miesięczniku Zielona Liga.
Uczniowie, którzy chcieli uczestniczyć w konkursie, mogli zobaczyć w Brynku "wzór" dla swoich ścieżek. Jest tu przepiękna ścieżka przyrodniczo-leśna przygotowana przez nadleśnictwo, oraz izba edukacji, w której uroczyście rozpoczęto kampanię. Leśnicy budują ścieżki edukacyjne, żeby ułatwić przygotowanie lekcji przyrody. Chcą też przybliżyć młodzieży i innych osobom trudną pracę leśników, której celem jest zrównoważony rozwój powierzonego ich opiece lasu.

Las to nie skład drewna

Janusz Dawidziuk, dyrektor generalny Lasów Państwowych przekonuje, że już dawno przestano patrzeć na las tylko jak na ogromny skład drewna. - Dziś wiadomo, że tzw. funkcje pozaprodukcyjne lasów są w wielu przypadkach ważniejsze niż produkcja surowca drzewnego, choć wyliczenie konkretnych kwot do dziś sprawia naukowcom kłopot - mówi. - Lasy chronią klimat, wody przed zanieczyszczeniem, a glebę przed erozją. Są osłoną dla miast, zieloną fabryką pochłaniającą dwutlenek węgla i produkującą tlen.
Finał kampanii w Brynku to wspólne pieczenie kiełbasek oraz uroczyste przyrzeczenie - uczniowie ślubowali, że poproszą swoich rodziców, żeby przy zakupach uważali, czy produkt jest ekologiczny. Aby ułatwić to ekologiczne zachowanie, każdy z uczestników kampanii otrzymał płócienną torbę na zakupy. - Chcemy ludzi sprowokować do myślenia, czy to co robią na co dzień jest ekologiczne, przyjazne środowisku - mówi Mira Stanisławska-Meysztowicz. - Środowisko to przecież my. Kiedy dbamy o środowisko to również dbamy o siebie. "Sprzątanie świata" jest lekcją ochrony środowiska - dzięki niej uczymy się bardziej przyjaznego stosunku do naszej planety - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śląska inauguracja akcji "Sprzątania świata" - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto