18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucji w szkołach ponadgimnazjalnych nie będzie

Joanna Heler
W pyskowickim Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej od nowego roku szkolnego rusza nowa klasa o profilu technik-ekonomista
W pyskowickim Zespole Szkół im. Marii Konopnickiej od nowego roku szkolnego rusza nowa klasa o profilu technik-ekonomista Fot. Romana Gozdek/ARC Starostwo Powiatowe Gliwice
W Gliwicach i powiecie gliwickim tylko trzy szkoły uruchamiają od nowego roku szkolnego nowe klasy. W Gliwicach hitem może być klasa lotnicza, w Knurowie spore zainteresowanie towarzyszy klasie mundurowej. Szkolną ofertę warto także przejrzeć pod kątem zajęć dodatkowych, np. lekcji angielskiego czy wyjazdów do teatru finansowanych przez Unię Europejską

Przed uczniami szkół gimnazjalnych wkrótce jedna z ważniejszych życiowych decyzji - wybór szkoły, z którą chcą się związać na najbliższe lata. I być może nastolatkowie o tym jeszcze nie myślą, ale także pierwszy krok ku zawodowej przyszłości.

Z kilkudziesięciu szkół ponadgimnazjalnych na naszym terenie tylko trzy z nich proponują od nowego roku szkolnego nowe kierunki. W Gliwicach na gimnazjalistów czekają 2 tys. 752 miejsca, w szkołach prowadzonych przez powiat gliwicki - 630. To nieco więcej niż faktyczna liczba uczniów mieszkających na danym terenie. Urzędnicy mają jednak świadomość, że nastolatkowie są gotowi na dojazdy.

- W Gliwicach od lat największym powodzeniem cieszą się kierunki informatyczne. Trudno przewidzieć, czy to dobry wybór, bo rynek pracy zmienia się bardzo szybko i trudno coś prognozować. Młodzież wybierając kolejną szkołę nie zawsze myśli o rozwijaniu swoich predyspozycji, czy zainteresowań. Za decyzjami wielu uczniów stoi moda na daną szkołę, czy też wybór poczyniony przez koleżanki. Ci, którzy mieli wątpliwości mogli skorzystać z pomocy doradców zawodowych. Mają oni dyżury w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym oraz w Zespole Szkół Budowlano-Ceramicznych. Odwiedzali także w minionych miesięcach szkoły. W przyszłości chcemy położyć jeszcze mocniejszy nacisk na doradztwo zawodowe - podkreśla Małgorzata Semik, naczelnik Wydziału Edukacji UM w Gliwicach.

W Gliwicach tylko Zespół Szkół Samochodowych z ul. Kilińskiego proponuje uczniom nowy kierunek. Od nowego roku szkolnego będzie kształcić przyszłych techników mechaników lotnictwa, którzy będą mogli obsługiwać lądujące awionetki. Ich zadaniem będzie prowadzenie napraw statków powietrznych oraz wyposażenia lotniczego. Ich zadaniem będzie ponadto poświadczenie zdolności do lotu oraz nadzór nad przebiegiem napraw. Szkoła chce wykorzystać bliskie sąsiedztwo Aeroklubu Gliwickiego, z którym podpisała umowę o współpracy. Ta nowa propozycja edukacyjna może być tegorocznym hitem wśród gimnazjalistów.

- Absolwenci takich kierunków z pocałowaniem ręki są zatrudniani przez linie lotnicze w innych krajach Europy. My naszym uczniom jako bonus dołożymy jeszcze kursy spadochroniarskie, lotnicze i szybowcowe. Damy też młodym ludziom podstawy do studiowania w Europejskim Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego na Politechnice Śląskiej - wyjaśnia Mariusz Kucharz, dyrektor "samochodówki".

Knurowski Zespół Szkół Zawodowych nr 2 stawia w tym roku na klasę mundurową - trzyletnią, w liceum ogólnokształcącym, dla 32 chętnych. Patronat nad nią objął komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień. Uczniowie mogą liczyć na zwiększoną liczbę lekcji geografii, wiedzy o społeczeństwie, historii i języka angielskiego. Będą też spotkania z mundurowymi, czy wyjazdy na poligon.

- Jedna godzina tygodniowo poświęcona zostanie na lekcje o służbach mundurowych. W kolejnych latach będzie to edukacja wojskowa, następnie pożarnicza i policyjna. Mam nadzieję, że uczniowie wybiorą tę klasę świadomie, a na pewno mają szansę na dobrą pracę. Choć inaczej niż w przypadku szkoły górniczej, absolwenci nie mają w ręku dokumenty gwarantującego zatrudnienie, to przecież na funkcjonariuszy różnych jednostek od lat jest duże zapotrzebowanie. Ta klasa powinna dać też dobre podstawy do podjęcia studiów - mówi Grażyna Dąbrowska, dyrektor placówki.

W jej szkole, a konkretnie w technikum ma również ruszyć od nowego roku szkolnego klasa kształcąca przyszłych handlowców. I tu na rynku oświatowym była luka. Również i w tym przypadku na chętnych czekają 32 miejsca.

Rekrutacja do klasy o podobnym profilu rozpocznie się też w Zespole Szkół im. Konopnickiej w Pyskowich.

Kalendarz gimnazjalisty oraz zasady rekrutacji do szkoły

- Od 10 maja do 18 czerwca 2010 r.

Kandydaci składają dokumenty do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych.

- Od 25 do 29 czerwca do godz. 10.

Kandydat dostarcza do wybranych szkół potwierdzone kopie świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu.

- 2 lipca do godz. 10.

Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do szkół z podziałem na klasy.

- Do 6 lipca do godz. 12

Termin potwierdzania przez kandydatów woli uczęszczania do wybranej szkoły poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego.

- 7 lipca do godz. 10

Ogłoszenie listy kandydatów przyjętych do szkoły i podanie informacji o wolnych miejscach. Nabór do szkół z wolnymi miejscami kończy się dopiero 31 sierpnia.

- Jak będą przeliczane oceny i osiągnięcia ucznia?

W wyniku rekrutacji uczeń może uzyskać maksymalnie 200 pkt, w tym 100 za testy gimnazjalne (50 za test humanistyczny oraz 50 za test matematyczno-przyrodniczy). Każda szkoła ustala, z jakich przedmiotów (w tym obowiązkowo j. polski) oceny będą przeliczane na punkty.

1. Język polski (ocena dopuszczająca - 3 punkty, dostateczna - 9 pkt, dobra - 13 pkt, bardzo dobra - 16 pkt, celująca - 19 pkt).

2. Pierwszy wybrany przedmiot - jak w przypadku języka polskiego.

3. Drugi wybrany przedmiot - jak w przypadku języka polskiego.

4. Trzeci wybrany przedmiot - jak w przypadku języka polskiego.

5. Świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem - 5 punktów.

6. Udział w finale wojewódzkim konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty - za jeden tytuł 10 punktów. Za dwa i więcej tytułów - dodatkowo 2 pkt.

7. Osiągnięcia sportowe, artystyczne lub konkursy co najmniej na szczeblu powiatowym - maksymalnie można zdobyć 5 punktów (I miejsce lub tytuł laureata - 5 pkt, II miejsce lub tytuł finalisty - 4 pkt, III miejsce lub wyróżnienie - 3 pkt). MOKR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto