Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucji w szkołach ponadgimnazjalnych nie będzie

Maria Olecha
Uczniowie III LO odnoszą sukcesy w nauce i angażują się w liczne projekty społeczne - m.in. piszą listy w ramach  akcji Amnesty International.
Uczniowie III LO odnoszą sukcesy w nauce i angażują się w liczne projekty społeczne - m.in. piszą listy w ramach akcji Amnesty International. fot. Olga Wiśniowska.
Zabrzańscy gimnazjaliści napisali już testy, a teraz muszą wybrać szkołę ponadgimnazjalną. Większość liceów i techników postawiła na sprawdzone profile i kierunki kształcenia, które od lat cieszą się zainteresowaniem. Jest jednak kilka nowości. Uczniowie, którzy marzą o tym, aby zostać pilotami, powinni złożyć dokumenty do XI LO, a zafascynowani geologią - do Technikum nr 6.

Przed absolwentami gimnazjów trudny wybór - muszą zdecydować, do której szkoły ponadgimnazjalnej złożą swoje dokumenty. Zabrzańscy gimnazjaliści mają w czym wybierać - w mieście są licea, technika i szkoły zawodowe. Choć większość szkół ponadgimnazjalnych postawiła na sprawdzone od lat profile i kierunki kształcenia, nowości na szkolnym rynku też nie zabraknie.

Zabrzańskie gimnazja skończy w tym roku 1895 uczniów, a gimnazja specjalne - 70. Zdecydowana większość z nich wybierze szkołę ponadgimnazjalną w Zabrzu. Do naszego miasta będą też pewnie dojeżdżali uczniowie z Rudy Śląskiej, Bytomia i Gliwic.

- Od kilku lat liczba absolwentów gimnazjów, którzy wybierają szkoły ponadgimnazjalne poza Zabrzem i uczniów, którzy wolą kształcić się u nas, choć mieszkają w miastach sąsiednich, jest bardzo zbliżona - mówi Marek Torbus z Wydziału Oświaty UM.

Największą nowością będzie od września klasa sportowa ukierunkowana na sporty lotnicze. Otwiera ją XI LO w Zespole Szkół nr 3. To klasa dla młodych ludzi, którzy marzą o tym, by zostać pilotami szybowców, skoczkami spadochronowymi lub modelarzami. Szkoła podpisała umowę z Aeroklubem Gliwickim. Na jego lotnisku w Gliwicach w czerwcu każdego roku będą prowadzone szkolenia praktyczne, a po trzeciej klasie będzie można zapisać się na kurs pilota i zdobyć licencję. Warte ok. 4 tysiące złotych zajęcia sfinansuje uczniom miasto.

Dyrektorzy techników, tworząc nowe profile w klasach, śledzą zapotrzebowania rynku. Dlatego w Technikum nr 6 (jest częścią Zabrzańskiego Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego) młodzież będzie się od września kształciła w zawodzie technik geolog.

Od lat najbardziej obleganymi przez kandydatów szkołami są I, II, III i IV Liceum Ogólnokształcące. W sumie liceów w Zabrzu jest 11. Większość z nich w nowym roku szkolnym 2010/2011 kontynuuje kształcenie młodzieży w klasach o profilach, na które zapotrzebowanie jest od lat niezmienne.

I tak w I LO będą klasy: biologiczno-chemiczna, humanistyczna, matematyczno-fizyczna i matematyczno-geograficzna, w tym w trzech klasach będzie rozszerzona liczba godzin języka angielskiego lub niemieckiego. - Takie profile sprawdzają nam się od lat, dlatego rewolucji nie będzie. Zainteresowanie już widzimy, bo młodzież pyta o nie, więc mamy nadzieję, że kandydatów będziemy mieć sporo - mówi Lidia Szafrańska, dyrektorka ZSO, którego częścią jest I LO.

Podobnie zdecydowała dyrekcja ZSO nr 11, w skład którego wchodzi III LO. Licealiści z klas pierwszych będą się uczyli w klasie politechnicznej, medycznej i humanistycznej oraz w klasie dwujęzycznej z językiem niemieckim. Mają też możliwość kontynuowania nauki języka francuskiego w systemie DELF. O poziomie rozszerzenia języków decydują uczniowie, oceniając tym samym, na ile biegle się nim posługują w mowie i piśmie.

- Od czasu do czasu wprowadzamy innowacje w klasach w liceum, ale od września postanowiliśmy trzymać się standardowych profili, bo się sprawdzają - podkreśla Maria Skrzypczyk, wicedyrektorka IV LO, które jest częścią ZSO nr 12 w Rokitnicy.

Dlatego na absolwentów gimnazjów czekają tam m.in. klasy z rozszerzoną matematyką, informatyka i geografią, biologią, chemią i językiem angielskim oraz klasa humanistyczna. Uczniowie uczą się w IV LO języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego.

Rewolucyjnych zmian nie będzie też w V LO w Biskupicach. Szkoła po raz kolejny postawi na rozwój klasy administracyjno-społecznej, zwanej często "policyjną" - jedynej takiej klasy w Zabrzu.

- Klasę współtworzą z nami policja i straż miejska. W tym roku maturę zdają pierwsi absolwenci tej klasy - mówi Aldona Iskra, wicedyrektorka ZSO nr 4, którego częścią jest V LO. - W tym roku chcemy wprowadzić zajęcia w terenie z mapą i busolą, kontynuować wyjazdy do Szkoły Policyjnej, spotkania z policjantami i strażnikami miejskimi, którzy opowiadają młodzieży o swojej pracy - kontynuuje Iskra.

Jak dodaje, zainteresowanie klasą "policyjną" jest zarówno wśród chłopców, jak i dziewcząt. Chętnych do nauki w niej nigdy nie brakuje.

Kalendarz gimnazjalisty

* Od 10 maja do 18 czerwca

* Kandydaci składają dokumenty do pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych.

Warto pamiętać, że do 8 czerwca w szkołach, które prowadzą klasy dwujęzyczne, klasy sportowe czy są szkołami mistrzostwa sportowego, może być przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych bądź próby sprawności fizycznej.

* Od 25 do 29 czerwca

* Kandydat dostarcza do wybranych szkół potwierdzone kopie świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu.

* 2 lipca - do godz. 10

* Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do szkół z podziałem na klasy.

* Do 6 lipca - do godz. 12

* Termin potwierdzania przez kandydatów woli uczęszczania do wybranej szkoły poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum oraz oryginału zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego.

* 7 lipca - do godz. 10

* Ogłoszenie listy kandydatów przyjętych do szkoły i podanie informacji o wolnych miejscach. Nabór do szkół z wolnymi miejscami kończy się dopiero 31 sierpnia.

* Jak będą przeliczane oceny i osiągnięcia ucznia?

* W wyniku rekrutacji uczeń może uzyskać maksymalnie 200 punktów, w tym 100 za testy gimnazjalne (50 pkt za test humanistyczny oraz 50 pkt za test matematyczno--przyrodniczy). Każda szkoła ustala, z jakich przedmiotów (w tym obowiązkowo z języka polskiego) oceny będą przeliczane na punkty.

1. Język polski (ocena dopuszczająca - 3 punkty, dostateczna - 9 pkt, dobra- 13 pkt, bardzo dobra- 16 pkt, celująca - 19 pkt).

2. Pierwszy wybrany przedmiot - jak w przypadku języka polskiego.

3. Drugi wybrany przedmiot- jak w przypadku j. polskiego.

4. Trzeci wybrany przedmiot- jak w przypadku j. polskiego.

5. Świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem- 5 punktów.

6. Udział w finale wojewódzkim konkursów przedmiotowych, organizowanych przez Kuratorium Oświaty - za jeden tytuł - 10 punktów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto