Podaj Dalej realizuje projekt dla najbardziej odważnych pod nazwą "Rozwiń Skrzydła". Jego uczestnicy latają na szybowcach odstawiając wózek inwalidzki. Dają z siebie wszystko, aby współzawodniczyć ze sprawnymi sportowcami.

Podaj Dalej realizuje projekt dla najbardziej odważnych

Projekt podzielony był na dwie części szkoleń i lotów: szybowcowych, które odbywały się w Stalowej Woli i paralotniowych w Kazimierzu Biskupim i powstał z myślą o najbardziej odważnych osobach z niepełnosprawnością narządu ruchu. Wśród nich znaleźli się zarówno tacy, którzy próbowali już kiedyś latać, ale i tacy, którzy pierwszy raz mierzą się z tym wyzwaniem. 10 osób wzięło udział w szkoleniu szybowcowym, 22 bierze udział w paralotniowym.

Projekt "Podaj Dalej" trwa od marca do listopada 2015 roku i jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz 1% podatku.

Rozwiń Skrzydła - Podaj Dalej - to pierwszy tego typu projekt Polsce.

- W powietrzu nikt nie wie, czy jesteś sprawny, czy nie, liczą się umiejętności. Nie ma niepełnosprawnych pilotów! Są tylko piloci.” – podkreśla Sławek - uczestnik projektu Fundacji Podaj Dalej.

Mateusz, który na co dzień trenuje na handbike’u i marzy o podium na przyszłorocznych Mistrzostwach Polski. Pytany o to, czy szybowce i handbike mają ze sobą coś wspólnego odpowiada bez namysłu -Tak. Można zostawić wózek z boku i nie jest on żadnym ograniczeniem - dodaje.

Jednym z inicjatorów projektu Fundacji Podaj Dalej jest Adam Czeladzki - wicemistrz Europy w Mistrzostwach Lotniczych na szybowcach. To ogromny autorytet. Sam również jest osobą z niepełnosprawnością ruchową i na co dzień porusza się przy pomocy wózka. Sprawność stracił podczas zawodów i bardzo szybko wrócił do uprawiania tego sportu. Rywalizuje ze sprawnymi pilotami i zawsze jest w czołówce. W 2011r. w RPA przeleciał 1068 km wykorzystując tylko siły natury. Nawet dla zdrowych pilotów jest to pułap często nieosiągalny.

W Stalowej Woli szkolenie już zakończone. Zdolni i odważni uczestnicy zdali egzamin i otrzymali certyfikaty. Tymczasem w Aeroklubie Konińskim trwa druga część projektu Podaj Dalej - szkolenie paralotniowe, na którym nie mogło zabraknąć Jędrzeja Jaxa-Rożena. To pierwszy w Polsce wyszkolony pilot szybowcowy z paraplegią.

Julka kurs paralotniowy odbyła dwa miesiąca temu i przyznaje, że były to dwa najbardziej intensywne miesiące w ostatnim czasie. Zyskała pewność siebie, wzięła udział w Wyborach Miss Polski na Wózku i zdobyła tytuł MISS Dziennikarzy. Bierze udział w pokazach mody, za kilka dni rozpoczyna studia i staż.

Rafał próbował w życiu wielu rzeczy, wiele zwiedził, ale przyznaje, że latanie jest najpiękniejsze. Milena – to trzecia szalona osoba z pierwszego kursu paralotniowego dodaje, że wreszcie robi coś dla siebie i to daje jej ogromną siłę. Po szkoleniu po raz pierwszy odważyła się zaszaleć i pojechała na Woodstock.

Uczestnicy projektu Fundacji Podaj Dalej mówią o sobie „szaleńcy” i coś w tym jest. Robią niezwykłe rzeczy, chwytają każdy dzień, a dzięki projektowi ROZWIŃ SKRZYDŁA zyskują dodatkową siłę, pewność siebie i wiarę w to, że mogą wszystko! Zostawiają wózek, swoje problemy i bariery na lotnisku.

Warto wspomnieć, że dobra organizacja i sprawne odbywanie się lotów to ogromna zasługa asystentów oraz wolontariuszy.
 

Projekt Fundacji Podaj Dalej współfinansowany jest ze środków PFRON oraz 1 % podatku

Zobacz na zdjęciach jak Podaj Dalej realizuje projekt dla najbardziej odważnych


Konin.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!