18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka do Lichenia represjonowanych politycznie [ZDJĘCIA]

Beata Pieczyńska
Pielgrzymka do Lichenia Represjonowanych
Pielgrzymka do Lichenia Represjonowanych Robert Adamczyk
Pielgrzymka do Lichenia represjonowanych politycznie żołnierzy-górników, którzy w latach 1949-1959 byli przymusowo wcielani do batalionów górniczych w weekend zwiedzała Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Pielgrzymka do Lichenia represjonowanych politycznie
Uroczystości pielgrzymkowe trwały cały weekend. Rozpoczęły się w sobotę. Wzięli w nich udział kombatanci, ich rodziny i przyjaciele.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się przy pomniku poświęconym ofiarom represji. Na początku głos zabrał Bolesław Karandyszowski, prezes Okręgowego Zarządu Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników w Bydgoszczy. W imieniu Zarządu Głównego podziękował wszystkim, którzy przybyli na obchody licheńskiej pielgrzymki. Ubolewał, że z roku na rok na pielgrzymkę przyjeżdża mniej osób co w głównej mierze spowodowane jest wiekiem żołnierzy-górników.

Ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium podziękował wszystkim za przybycie i poprowadził modlitwę za tych żołnierzy-górników, którym nie było dane przybyć. Do zgromadzonych przemówił Edmund Celoch, v-ce prezes Zarządu Krajowego Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników. Wręczył poszczególnym osobom oraz przedstawicielom regionów okolicznościowe dyplomy oraz podziękowania za wkład w działalność na rzecz represjonowanych politycznie żołnierzy-górników. Elementem kończącym uroczystości przy pomniku było złożenie kwiatów pod obeliskiem.

Później odprawiona została Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, której przewodniczył ksiądz kustosz. Podczas Eucharystii przy ołtarzu były obecne poczty sztandarowe, które przybyły z okręgowych związków z: Bydgoszczy, Płocka, Ostrołęki, Piotrkowa Trybunalskiego, Żuromina oraz Łodzi.

Związek Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników istnieje od 1992 roku. Do dziś żyje około 10 tysięcy spośród żołnierzy-górników, którzy w okresie od 1949 do 1959 pracowali w nieludzkich warunkach w kopalniach węgla, uranu i kamieniołomach. Szacuje się, że w Batalionach Górniczych pracowało ok. 200 000 osób.

Konin.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pielgrzymka do Lichenia represjonowanych politycznie [ZDJĘCIA] - Konin Nasze Miasto

Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto