18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łodzianie wymyślili aplikację, która ratuje życie

mar (opr. al)
Pierwsza w Polsce aplikacja na telefony komórkowe, dzięki której możemy uratować komuś życie, powstała w Łodzi. W razie pilnej potrzeby krwi dostaniemy sygnał z informacją, kto i jakiej grupy potrzebuje. "Wampiriadę" jako pierwsi sprawdzą łodzianie.

Aplikacja zawdzięcza swoją nazwę ogólnopolskiej akcji oddawania krwi przez studentów. Coroczne edycje Wampiriady odbywają się w niemal wszystkich akademickich miastach w Polsce. Aplikacja Wampiriada dostępna jest na telefony komórkowe i tablety działające w oparciu o system operacyjny Android 2.1 lub nowszy. Od kilku dni można ją bezpłatnie pobrać ze sklepu Google Play www.play.google.com.

Aplikacja działa niezwykle prosto - tłumaczy Michał Moroz, honorowy dawca krwi, architekt z Makimo Systems, firmy, której pracownicy w porozumieniu z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów Regionu Łódzkiego stworzyli program - Wampiriada pokazuje ile krwi oddano podczas trwającej edycji akcji i porównuje z edycją ubiegłoroczną, informuje o miejscach i terminach kolejnych zbiórek oraz wysyła komunikaty do wszystkich użytkowników – wyjaśœnia Michał Moroz.

Dzięki temu informacja o potrzebnej krwi niemal natychmiast trafia do wszystkich użytkowników smartfonów z zainstalowaną Wampiriadą. W ten sposób w jednej chwili wszyscy krwiodawcy dowiedzą się, że w danym szpitalu ktośœ czeka na uratowanie życia lub w banku krwi drastycznie zmalały zapasy danej grupy.

- Aplikacja, jeżeli się rozpowszechni, może rewolucyjnie wspomóc nasze akcje krwiodawstwa –- mówi Aneta ŒŚwiątczak, koordynator sekcji organizacji z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. - Tylko w ciągu ostatniego roku zapotrzebowanie szpitali na koncentrat krwinek czerwonych zwiększyło się aż o 20 proc., dlatego tak ważne jest docieranie do coraz większej liczby osób zdolnych oddać krew – tłumaczy pani Aneta. W ciągu roku w Polsce dokonuje się 1.200.000 transfuzji koncentratu krwinek czerwonych.

Na razie aplikacja obsługuje jedynie łódzką edycję Wampiriady. Ale to dopiero początek. Już dziśœ można wybrać ze spisu interesująca nas uczelnię w Łodzi i sprawdzić ile krwi oddano tam do tej pory. Taka forma rywalizacji międzyuczelnianej ma zachęcić studentów by zostali krwiodawcami w kolejnych edycjach akcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto