Pojemniki do zbierania plastiku w Koninie

Pojemniki do zbierania plastiku w Koninie (© Fot. Andrzej Kulej)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Firma odbierająca śmieci każe sobie płacić dodatkowe pieniądze za posegregowane śmieci. Mieszkaniec Krzymowa chciał selekcjonować śmieci. Kupił tym celu specjalny trójdzielny kosz. Zadzwonił do firmy Bakun, która odbiera jego śmieci. Okazało się, że za odbiór surowców wtórnych musi dopłacić.

- Dowiedziałem się, że za odbiór posegregowanych śmieci muszę dodatkowo zapłacić - żali się pan Wojciech. - Tyle się mówi o ekologii, a takim postępowaniem jestem zniechęcany do sortowania śmieci, bo muszę za to dodatkowo płacić. Nie wiem dlaczego u nas tak jest. Moi znajomi w Koninie mają podstawiane pod dom specjalne pojemniki na selektywną zbiórkę, które wywożone są za darmo.

Zadzwoniliśmy do Zakładu Oczyszczania Terenu Bakun, ale właściciel firmy odmówił komentarza.

W Koninie sprawa wygląda zupełnie inaczej. Przy blokach umieszczone są duże pojemniki, tzw. dzwony, na zbiórkę selektywną. Właściciele domów jednorodzinnych dostają, od Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej zajmującego się wywozem śmieci, specjalne pojemniki na recykling.

- Raz w miesiącu - w pierwszy poniedziałek miesiąca - pojemniki na surowce wtórne i odpady kompostowe są wywożone bezpłatnie - zapewnia Zbigniew Górski z PGKiM. - Nasza spółka co roku startuje w przetargu na wywóz selektywnych odpadów. Płaci nam za to miasto, które pieniądze bierze z Funduszu Ochrony Środowiska.

W Urzędzie Gminy w Krzymowie dowiedzieliśmy się, że gmina zapewnia możliwość selektywnej zbiórki surowców wtórnych przez ustawienie w dwóch miejscach dużych pojemników, do których posegregowane śmieci mogą wrzucać wszyscy mieszkańcy wsi. - Za wywóz tych posegregowanych śmieci płacimy z gminnych pieniędzy. Nie stać nas na to, żeby dopłacać do odbioru surowców wtórnych od indywidualnych gospodarstw - mówi Tadeusz Jankowski, wójt gminy Krzymów. - Szkoda, że pojemniki na zbiórkę surowców są traktowane jak zwykłe śmietniki i wrzucane są do nich wszystkie śmieci.

Konin.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!