Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konin - Fundacja Podaj Dalej ma nową siedzibę

Izabela Kolasińska
Na otwarcie Centrum Południowa przyjechało wielu przyjaciół i sponsorów Fundacji "Podaj Dalej"
Na otwarcie Centrum Południowa przyjechało wielu przyjaciół i sponsorów Fundacji "Podaj Dalej" Fot. Izabela Kolasińska
Rehabilitacja, poradnictwo, szkolenia, centrum wolontariatu - na wszystko to znajdzie się miejsce w nowej siedzibie Fundacji im. doktora Piotra Janaszka "Podaj Dalej". Działa ona od siedmiu lat i pod stałą opieką ma 150 niepełnosprawnych. Wczoraj uroczyście otwarto Centrum Południowa na konińskim osiedlu Glinka.

Budynek przy ul. Południowej 2A, w którym mieści się centrum, należał kiedyś do konińskiego szpitala. Przez dziesięć lat nie był użytkowany i popadł w ruinę. W 2007 roku fundacja otrzymała od miasta budynek w użyczenie i przez kilka lat gromadziła fundusze na jego remont. W ubiegłym roku można było wreszcie rozpocząć prace. Obiekt został kompleksowo wyremontowany i przystosowany na potrzeby rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Wyposażono go także w nowoczesny sprzęt i meble oraz windę.

Inwestycja była możliwa do zrealizowania dzięki wpływom z 1 procentu podatku, wsparciu zaprzyjaźnionych przedsiębiorców i osób prywatnych, a przede wszystkim współfinansowaniu przez Unię Europejską w ramach WRPO. Budowę parkingu oraz zabezpieczenie budynku (rolety i alarm) sfinansował samorząd miasta.

- Konin jest teraz miastem nie tylko na mapie Wielkopolski, ale i Polski, które można pokazywać jako modelowe miejsce, gdzie odbywa się operowanie projektami, integrowanie społeczności niepełnosprawnych i wykorzystywanie niepełnosprawnych jako wolontariuszy w kontakcie z innymi niepełnosprawnymi - mówi Marek Woźniak, marszałek wielkopolski.

W Centrum Południowa niepełnosprawni i ich rodziny mogą uzyskać bezpłatnie kompleksową pomoc. - Chcielibyśmy, żeby to miejsce było otwarte dla ludzi - deklaruje Zuzanna Janaszek-Maciaszek, prezes fundacji.

Organizacja szkoli również wolontariuszy. Coraz częściej zostają nimi także niepełnosprawni podopieczni fundacji, którzy jako doradcy pierwszego kontaktu uczą radzić sobie tym, którzy utracili sprawność niedawno np. w wypadku. - Trafiłem tu jako osoba niepełnosprawna. Wolontariusze Fundacji pokazali mi jak można na nowo żyć, że niepełnosprawność tak naprawdę nas nie ogranicza, tylko pokazuje, co innego możemy robić w życiu - opowiada Marek Bystrzycki z Chełmna.

Podczas uroczystości dobroczyńców fundacji obdarowano specjalnymi statuetkami oraz pamiątkowymi cegłami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto