(© by Francois Peeters via Flickr.com)

Muskulatura to wynik ciężkiej pracy, zdrowej diety i determinacji. Imponujące mięśnie nierzadko zawdzięczamy również odżywkom dla sportowców – na czym polega ich działanie?

Szybkie spalanie tkanki tłuszczowej i rozbudowywanie masy mięśniowej to dwa główne cele sportowców – pożądane efekty ćwiczeń nie pojawiają się jednak z dnia na dzień. Potrzeba długich miesięcy regularnych treningów, by ciało zyskało idealny kształt, a mięśnie – wymarzoną objętość. Nic więc dziwnego, że wiele osób (głównie mężczyzn) decyduje się na stosowanie tak zwanych odżywek dla sportowców. Nie należy mylić ich ze sterydami – do bezpiecznych i łatwo dostępnych suplementów diety dla sportowców należą „odżywki na masę” oraz „spalacze tłuszczu”.

Jak zredukować tkankę tłuszczową?

Mianem „spalaczy tłuszczu” określa się substancje, które pobudzają organizm do szybszego spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Do preparatów tego typu należą między innymi suplementy diety, które mają w swoim składzie chrom. Pierwiastek ten zwiększa tempo metabolizmu i pobudza spalanie kalorii – można przyjmować go w formie suplementu lub wraz z pożywieniem (jest obecny w owocach morza, pełnoziarnistym pieczywie, szparagach i kaszy). Gdy chrom jest spożywany z pokarmem, jest w pełni bezpieczny dla organizmu. W przypadku suplementów diety wskazana jest ostrożność, mogą one bowiem powodować bóle głowy, zaburzenia snu i rozdrażnienie.

Popularnym „spalaczem tłuszczu” jest również kofeina, choć – jak alarmują dietetycy – nadmierne jej spożycie wiąże się z ryzykiem wystąpienia drżenia rąk, nagłych skoków ciśnienia i palpitacji serca. Bezpieczniejszą alternatywą dla sportowców są odżywki zawierające synefrynę. Substancja ta działa podobnie jak kofeina, pobudzając organizm do działania. Synefryna zmniejsza apetyt, przyspiesza przemianę materii i dodaje energii, co czyni ją idealną propozycją dla osób aktywnych fizycznie. Jej niebagatelną zaletą jest fakt, iż niezwykle rzadko przyczynia się do wystąpienia działań niepożądanych.

Odżywki na masę mięśniową

Zadaniem suplementów diety na masę jest pobudzenie organizmu do szybkiej rozbudowy tkanki mięśniowej. Odżywki tego typu dodają ciału energii i zwiększają wytrzymałość mięśni, dzięki czemu można ćwiczyć dłużej i bardziej intensywnie. Do suplementów na masę mięśniową zaliczyć można m.in. odżywki glutaminowe oraz odżywki proteinowe (zawierające białko). Jedną z najbardziej popularnych „odżywek na masę” jest jednak kreatyna – aminokwas obecny w organizmie człowieka. Substancję tę należy przyjmować bezpośrednio po ćwiczeniach (kreatyna jest dostępna w formie proszku, który należy rozpuścić w wodzie). W trakcie suplementacji diety kreatyną konieczne jest zwiększenie podaży płynów w celu uniknięcia odwodnienia organizmu (kreatyna przyspiesza tempo utraty płynów).

„Odżywki na masę” uchodzą za bezpieczne, jednak nie każdy może z nich skorzystać. Przeciwwskazaniem do stosowania kreatyny jest młody wiek (poniżej 18 roku życia) oraz schorzenia nerek. Warto pamiętać, że nawet te osoby, które mogą przyjmować suplementy na masę mięśniową, powinny zachować ostrożność w ich dawkowaniu – nadmierna podaż substancji pobudzających rozbudowę mięśni może powodować skurcze mięśni, ból żołądka, biegunkę oraz wzrost masy ciała.

Skuteczność odżywek dla sportowców została potwierdzona licznymi badaniami, nie zapominajmy jednak, że suplementy diety nie są w stanie zastąpić zdrowej diety i aktywności ruchowej. Bez bogatej w białko diety i systematycznych ćwiczeń preparaty spalające tłuszcz i pobudzające organizm do rozbudowy mięśni są w zasadzie bezużyteczne. Należy traktować je jedynie jako pomoc w dążeniu do celu, którym jest wyrzeźbiona, muskularna sylwetka bez grama zbędnego tłuszczu.


Partnerem serwisu jestCzytaj także

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!