Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grypa przyszła w tym roku wcześniej. Za granica czai się australijska mutacja wirusa

Jerzy Nowakowski
Janusz Wojtowicz Polskapress
Stosunkowo wysokie temperatury oraz nagłe zmiany pogody, których ostatnio często doświadczamy, w dużym stopniu wpływają na nasze zdrowie. W Europie szaleje już australijska mutacja wirusa.

Początek roku to na ogół czas wzmożonych infekcji, ale – jak zauważa Agnieszka Jachnik, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szamotułach – styczeń w tym roku wyjątkowo sprzyjał zachorowaniom. Od początku roku z tygodnia na tydzień do szamotulskiego sanepidu spływa coraz więcej meldunków o wykrytych przypadkach grypy i innych infekcjach grypopodobnych.

Fala już w styczniu

W pierwszym tygodniu stycznia mieliśmy 222 takie przypadki, a między 16 a 22 stycznia już 435 takich zgłoszeń. Okazuje się także, że wcale nie dzieci najczęściej chorują, ale osoby dorosłe w wieku do 64 lat. Sądząc ze statystyk sanepidowskich, najbardziej dbają natomiast o siebie ludzie starsi, choć to oni są najbardziej narażeni na infekcje. Lekarze z kolei dodają, że to właśnie oni najchętniej szczepią się przeciwko grypie.
- Właśnie idę do domu położyć się, bo sama jestem chora na grypę – usłyszeliśmy od dr Krystyny Trojakowskiej-Trojanek, zastępcy kierownika przychodni „Medicus”. Tutaj też lekarze przyjmują niemal z dnia na dzień coraz więcej pacjentów. Najwięcej zachorowań – jeśli chodzi o grypę i inne infekcje górnych dróg oddechowych – było w drugim tygodniu stycznia, bo aż 401. W całym styczniu przychodnia – według wstępnych wyliczeń przyjęła blisko 5400 chorych przy 4627 w grudniu ubr. Oczywiście nie wszyscy przychodzili z grypą.

Unikają L4

Dr Krystyna Trojakowska-Trojanek zwraca też uwagę, że niestety przez rok nic się nie zmieniło jeśli chodzi o podejście dorosłych do choroby. Jak pisaliśmy już przed rokiem nadal unikają oni zwolnień lekarskich. Choć rzekomo o pracę łatwiej, pracujący boją się, że L4 przyniesie represję ze strony pracodawców. Skutkuje to przedłużającymi się infekcjami a nawet poważniejszymi konsekwencjami dla zdrowia. - Pojawiają się różnego rodzaju powikłania, zapalenia oskrzeli, zatok, czasem zapalenia płuc - przypomina.
- W Przychodni Lekarzy Rodzinnych w Dusznikach coraz więcej osób zgłasza się z typowymi dla tej pory roku dolegliwościami: podwyższenie temperatury, kata , uporczywy kaszel, bóle stawów, mięśni – poinformował nas dr Przemysław Kopaczyk.

Grypa australijska

W tym sezonie atakuje grypa australijska, czyli zmutowany szczep wirusa A (H3N2), który wiosną i latem ubiegłego roku panoszył się po antypodach i jest szczególnie zaraźliwy. W ciągu miesięcy, głównie drogą lotniczą, został zawleczony przez turystów na Stary Kontynent. Ta odmiana grypy szaleje obecnie w Irlandii i we Włoszech, gdzie zmarło już 30 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto