18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szopki bożonarodzeniowe w Poznaniu. Która najpiękniejsza? [ZDJĘCIA]

ZSN
Szopki w poznańskich kościołach
Szopki w poznańskich kościołach ZSN
Oszałamiający żłóbek jak co roku zbudowali franciszkanie. W innych świątyniach szopki bożonarodzeniowe są mniejsze, ale nie mniej piękne. Zapraszamy na fotograficzny spacer po kościołach w Poznaniu. Która szopka jest najpiękniejsza? Zagłosujcie!

Szopki bożonarodzeniowe w Poznaniu

Zobaczyć ten fenomen na własne oczy przychodzą prawdziwe tłumy, i to nie tylko poznaniaków. Najbardziej znany w Polsce i prawdopodobnie największy w Europie ruchomy żłóbek wewnątrz świątyni od lat 50. XX wieku powstaje w kościele ojców franciszkanów przy placu Bernardyńskim. Szopka ma 30 metrów głębokości, 17 metrów wysokości i 10 metrów wysokości. Znajduje się w niej ponad 200 figur, w tym święta rodzina naturalnych rozmiarów! Całości dopełnia betlejemski pejzaż z czasów narodzin Chrystusa.

Szopki bożonarodzeniowe w Poznaniu - wybierz najpiękniejszą! [GŁOSOWANIE]

Bracia mniejsi z Poznania kontynuują blisko 800-letnią tradycję tworzenia żłóbków, którą zapoczątkował założyciel ich zakonu. Pierwszą w historii szopkę św. Franciszek z Asyżu zbudował w 1223 roku we włoskiej miejscowości Greccio. Franciszkanin na wyjątkowe świąteczne obchody w grocie zaprosił swoich braci i lud z pobliskich miejscowości.

ZOBACZ: Szopki bożonarodzeniowe w Poznaniu - najpiękniejsze w ubiegłym roku! [ZDJĘCIA]

"Mężczyźni przygotowali świece i pochodnie dla oświetlenia nocy, co promienistą gwiazdą oświetliła niegdyś wszystkie dnie i lata. Wreszcie przybył święty Boży i znalazłszy wszystko przygotowane, ujrzał i ucieszył się. Mianowicie nagotowano żłóbek, przyniesiono siano, przyprowadzono wołu i osła. Uczczono prostotę, wysławiono ubóstwo, podkreślono pokorę, i tak Greccio stało się jakby nowym Betlejem. Noc stała się widna jak dzień, rozkoszna dla ludzi i zwierząt. Przybyły rzesze ludzi, ciesząc się w nowy sposób z nowej tajemnicy. Głosy rozchodziły się po lesie, a skały odpowiadały echem na radosne okrzyki. Bracia spieszyli, oddając Panu należne chwalby, a cała noc rozbrzmiewała okrzykami wesela. Święty Boży stał przed żłóbkiem, pełen westchnień, przejęty czcią i ogarnięty przedziwną radością. Ponad żłóbkiem kapłan odprawiał uroczystą mszę świętą, doznając nowej pociechy" - tak ten moment opisywał w "Żywocie pierwszym" w 1228 roku Tomasz z Celano, biograf świętego.

Żłóbek został później przekazany św. Klarze z Asyżu i umieszczony w domu zakonnym. Co roku duchowa córka Franciszka i współzałożycielka klarysek osobiście przygotowywała go na obchody Bożego Narodzenia.

POLECAMY: Największy żłóbek w Europie - powstaje w kościele poznańskich franciszkanów [ZDJĘCIA]

Piękny zwyczaj budowania szopek szybko rozpowszechnił się w całej Europie, a najbardziej we Włoszech, gdzie można je oglądać nie tylko w czasie świąt. Do Polski - za sprawą franciszkanów - tradycja dotarła w XIII wieku.

Dzisiaj żłóbki powstają już we wszystkich kościołach. W ich budowę szopek włączają się parafianie, nie tylko dzieci i młodzież, ale i całe rodziny. Ich dzieła przyciągają tłumy wiernych. Niektóre szopki są okazałe, jak te u franciszkanów, inne wręcz minimalistyczne, jak te u dominikanów. Łączy je jedno - piękno - o czym możecie się przekonać, oglądając nasze zdjęcia.

Szopki bożonarodzeniowe w Poznaniu - wybierz najpiękniejszą! KLIKNIJ, ABY ZAGŁOSOWAĆ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto