Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Żorach

Redakcja
Budowa kanalizacji sanitarnej na ul. Gajowej
Budowa kanalizacji sanitarnej na ul. Gajowej
W trosce o poprawę gospodarki wodno-ściekowej, jakości środowiska naturalnego, a przede wszystkim mając na uwadze poprawę jakości życia mieszkańców miasta, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Żory Sp. z o.o. realizuje Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 pod nazwą: "Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Żorach".

Projekt jest zgodny z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych realizującym zobowiązania akcesyjne Polski podpisane z Unią Europejską i zobowiązuje Przedsiębiorstwo do osiągnięcia ambitnych celów ekologicznych. W wyniku realizacji przedsięwzięcia aglomeracja Żory zostanie wyposażona w infrastrukturę umożliwiającą odbiór i oczyszczanie ścieków komunalnych zgodnie z dyrektywą 91/271/EWG i wymogami prawa polskiego.

W związku z zaawansowaną budową kanalizacji sanitarnej do końca 2015 roku nastąpi zwiększenie liczby mieszkańców odprowadzających ścieki do zbiorczego systemu kanalizacyjnego z 80,38% do 99,08%. W ramach inwestycji zaplanowano wykonanie około 106 km kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej, około 11 km kanalizacji sanitarnej tłocznej, 21 przepompowni ścieków, około 45 km kanalizacji deszczowej, 17 separatorów, 8 zbiorników retencyjnych, około 60 km sieci wodociągowej i 1 pompowni wody, a także budowę Stacji Uzdatniania Wody oraz rozbudowę i przebudowę Oczyszczalni Ścieków.

Obowiązki właściciela nieruchomości
W świetle przepisów prawa polskiego podłączenie do kanalizacji jest obowiązkiem właściciela nieruchomości. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 2005 nr 236 poz. 2008) właściciel nieruchomości jest zobowiązany do przyłączenia nieruchomości do kanalizacji sanitarnej. Ponadto zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. 2006 nr 123 poz. 858) budowę przyłącza kanalizacyjnego wykonuje na własny koszt właściciel nieruchomości.

Kanalizacja to najprostszy i zarazem najwygodniejszy sposób na odprowadzanie ścieków. Zalety korzystania z sieci kanalizacyjnej to niski koszt eksploatacji, biorąc pod uwagę comiesięczny wywóz nieczystości ze szczelnego szamba. W gospodarstwach domowych, gdzie znajdują się nieszczelne zbiorniki na nieczystości, dochodzi do skażenia wód powierzchniowych, gleby czy pobliskich studni, nie wspominając już o nieprzyjemnym zapachu. Podłączenie nieruchomości do kanalizacji zapewni prawidłowe oczyszczanie ścieków zgodne ze standardami ochrony środowiska.

Jak znacznie zredukować koszty
Niestety, koszt przyłączenia nieruchomości do kanalizacji sanitarnej niejednokrotnie przewyższa możliwości finansowe gospodarstwa domowego. PWiK Żory Sp. z o.o. wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, zminimalizowało procedury, m.in. zwalniając mieszkańców z wykonania dokumentacji projektowej. Podłączenie można wykonać na podstawie wydanych bezpłatnie warunków technicznych, co przy samodzielnym wykonaniu większości robót (np. ręczne wykonanie robót ziemnych) pozwala znacznie zredukować koszty - w niektórych przypadkach tylko do kosztów zakupu materiałów i wykonania geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Dodatkowo pojawiła się możliwość realizacji przyłączeń kanalizacyjnych wg programu NFOŚiGW, w ramach którego można wnioskować o dofinansowanie podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego w wysokości do 90% kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację przyłączenia do kanalizacji sanitarnej. Wartość dofinansowania została podzielona w równym stopniu (po 45%) na formę bezzwrotną (dotację) i preferencyjną pożyczkę z oprocentowaniem
3,5% w skali roku.

Przedsiębiorstwo podjęło się przeprowadzenia postępowania przetargowego na wykonanie dokumentacji projektowej i kosztorysowej podłączeń kanalizacyjnych i na podstawie tych dokumentów pod koniec roku opracuje i złoży stosowny wniosek o środki z tego programu w NFOŚiGW oraz będzie prowadziło temat aż do uzyskania efektu końcowego - podpisania umowy i odbioru ścieków sanitarnych z posesji.

Zwiększenie przepustowości Oczyszczalni Ścieków
Z uwagi na dodatkową ilość ścieków odprowadzoną z terenów obecnie nieskanalizowanych, planowane jest zwiększenie przepustowości Oczyszczalni Ścieków. Dodatkowo, ponieważ Żory są aglomeracją większą niż 10 000 RLM i wszystkie znajdujące się tu oczyszczalnie ścieków muszą do końca 2015 r. zapewnić podwyższony poziom usuwania związków biogennych. W ramach Projektu rozbudowana zostanie część biologiczna oczyszczalni oraz unowocześniony zostanie proces przeróbki osadów (stabilizacji).

Należy zwrócić uwagę na fakt, że do tego czasu wszystkie funkcjonujące na terenie miasta małe, często przyzakładowe oczyszczalnie ścieków powinny również zostać zmodernizowane. Ze względu na wciąż trwającą implementację polskich przepisów z zakresu ochrony wód do norm unijnych, m.in. ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego, istniejące "przydomowe" oczyszczalnie ścieków także przestaną spełniać swoje zadanie. Najbardziej racjonalne jest podłączenie tych obiektów do nowo wybudowanej kanalizacji sanitarnej - zapewni to prawidłowe oczyszczanie ścieków zgodne ze standardami ochrony środowiska, a tym samym znacząco wpłynie na poprawę jakości wód.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto