18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Nauki w II Liceum

DOB
Fot. Paulina Dobersztyn
Jakie są podstawowe zasady survivalu, poznanie tajemniczych okoliczności śmierci generała Sikorskiego, zabawne doświadczenia fizyczne i co my właściwie wiemy o Żydach? To tylko niektóre tematy, w które mogli zagłębiać się uczniowie II Liceum w Koninie, na zorganizowanym już po raz ósmy „Festiwalu Nauki”.

- Traktujemy ten dzień jako święto różnych dyscyplin naukowych. Skracamy lekcje, by uczniowie wszystkich klas mogli wybrać się na wykład, który interesuje ich najbardziej – wyjaśnia Sławomir Lorek, dyrektor placówki. - Mimo że te zajęcia nie są obowiązkowe chęć uczestnictwa zgłosiło aż 620 uczniów. W niektórych klasach musieliśmy dostawić krzesła, bo tak duże było zainteresowanie. Poprzez takie działania chcemy odpowiedzieć na pytania uczniów „Po co warto się uczyć?”.

Wykłady były prowadzone nie tylko przez pracowników naukowych, ale co ciekawe także przez absolwentów liceum. - To nasz debiut wykładowy i trochę się stresujemy, zwłaszcza, że będą się nam przysłuchiwać zarówno młodsi koledzy, jak i byli nauczyciele. Postaramy się w ciekawy sposób mówić o ekonomii i giełdzie. Mam nadzieję, że humaniści też odnajdą się w tej tematyce – mówi Paweł Musiałowski. - Każda osoba, która zapisała się na nasz wykład, to dla nas duże wyróżnienie – dodaje.

Na nietypowych zajęciach nie zabrakło slajdów, zdjęć i zamieniania teorii w praktykę. To wszystko, jak przyznają uczniowie szybciej trafia do głowy. - Takie lekcje są dużo ciekawsze niż zwykłe. Poza tym każdy mógł wybrać to, co go naprawdę interesuje. Jestem na profilu z rozszerzoną fizyką, więc nie mogłem nie wybrać wykładu z prezentacją doświadczeń – twierdzi Oliwer Galor z I f.

Sami wykładowcy też chętnie zamienili wielkie sale wykładowe na klasy.

- Licealiści to wdzięczne audytorium i nie ukrywam, że liczę na szereg pytań od nich. To zawsze wyznacza kierunek wykładu – mówi Olaf Bergman z Muzeum Cytadeli w Poznaniu. - Przygotowałem dla uczniów wykład o kwestii żydowskiej w II RP. W tamtych czasach żydzi stanowili bowiem aż 10 procent społeczeństwa polskiego. Jednak wokół tego tematu jest wciąż mnóstwo nadinterpretacji i stereotypów, które postaram się zlikwidować.

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto