Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Druga młodość oczyszczalni

(mo)
Zakończyła się modernizacja oczyszczalni ścieków w Miasteczku Śląskim. Obiekt skończono odnawiać w pierwszej połowie tego roku, ale dopiero niedawno szefowie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

Zakończyła się modernizacja oczyszczalni ścieków w Miasteczku Śląskim. Obiekt skończono odnawiać w pierwszej połowie tego roku, ale dopiero niedawno szefowie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach postanowili zaprezentować zakończoną inwestycję. Na „oficjalne” otwarcie przyjechali samorządowcy współpracujący z PWiK – burmistrzowie i radni z Miasteczka Śląskiego oraz przedstawiciele Tarnowskich Gór i powiatu tarnogórskiego.

Miasteczkowska oczyszczalnia do najmłodszych nie należy. Została wybudowana w 1968 roku, jako pracująca w układzie mechaniczno-biologicznym. Pod koniec lat osiemdziesiątych rozbudowano ją o drugi, analogiczny do już istniejącego, ciąg technologiczny. To zwiększyło jej przepustowość do 2100 metrów sześc. na dobę.


Gruntowna modernizacja

Dwa lata temu Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach, które jest właścicielem obiektu przystąpiło do prac projektowych. Ich celem było dostosowanie oczyszczalni do aktualnych warunków jej obciążenia oraz wymogów środowiskowych w zakresie jakości oczyszczonych ścieków. Trzeba było dostosować obiekt do obowiązujących norm Unii Europejskiej.

W efekcie oczyszczalnia została gruntownie przeprojektowana. Wyeliminowano część urządzeń. Niektóre zmieniły swoją funkcję – najlepszym tego przykładem jest wykorzystanie zbiorników po osadnikach wstępnych Imhoffa na rzecz SBR-ów, czyli Sekwencyjnych Biologicznych Reaktorów; również zbiorniki po złożach biologicznych zaadaptowano na komory stabilizacji tlenowej osadów. Wprowadzono sporo nowych urządzeń.

– Nowe są: stacja mechanicznego oczyszczania ścieków, stacja dmuchaw, system napowietrzania i aparatura kontrolno-pomiarowa – wylicza Henryk Schlagner, wiceprezes zarządu PWiK i jego dyrektor techniczny.

– Mamy nadzieje, że nowy obiekt będzie dobrze służył zarówno miastu i jego mieszkańcom, ochronie środowiska jak i naszemu Przedsiębiorstwu – puentuje Marta Bis, prezes zarządu PWiK. Jak na 37-latkę oczyszczalnia po odnowie wygląda dobrze. Zbiorniki są świeżo odmalowane, trawniki równo przycięte, a pracowniczy budynek wyremontowany.

Normy niestraszne

Przedsiębiorstwo osiągnęło zamierzony efekt. Obecnie oczyszczalnia spełnia wszelkie normy. Nieczystości najpierw przechodzą przez stację mechanicznego oczyszczania ścieków, potem zaś trafiają do reaktorów SBR. Są to zbiorniki, w których odbywają się wszystkie procesy reakcji biologicznej w ściśle określonych, następujących po sobie, cyklach. Zastosowanie SBR-ów pozwoliło na ograniczenie nakładów inwestycyjnych, ponieważ przy ich montażu wykorzystano już istniejące na terenie oczyszczalni zbiorniki. Zaprocentowało to też zwiększeniem stopnia kontroli procesu, poprawiło niezawodność urządzeń i przyczyniło się do podniesienia fachowości pracowników. Przedsiębiorstwo świadomie przyjęło zastosowaną technologię, gdyż pozwala ona dodatkowo na redukowanie zanieczyszczeń biogennych w postaci związków azotu i fosforu.

– Czysty ściek odprowadzany jest do potoku Graniczna Woda i Stoły – informuje wiceprezes Schlagner. – Kontrolę jakości ścieków na nasze zlecenie przeprowadził Ośrodek Badania i Kontroli Środowiska w Katowicach. Wyniki okazały się lepsze niż określa to pozwolenie wodno-prawne dla oczyszczalni. Niezależne kontrole przeprowadza też, przynajmniej raz w roku częstochowski oddział Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Zresztą w 2003 roku WIOŚ nałożył na oczyszczalnię kary. Zostały one umorzone właśnie dzięki przeprowadzonej modernizacji.


Stały monitoring

Po całym procesie oczyszczania pozostają osady. Po odwodnieniu są one wywożone z oczyszczalni, a następnie kompostowane lub wykorzystywane do rekultywacji terenów. Proces oczyszczania jest teraz zautomatyzowany. Zadaniem pracowników obsługi jest monitorowanie kolejnych cykli oczyszczania. Można je śledzić na monitorze komputera w budynku na terenie oczyszczalni a także w tarnogórskiej siedzibie Przedsiębiorstwa.

Nowością jest też agregat prądotwórczy, który stanowi rezerwę podstawowego zasilania w energię elektryczną całej oczyszczalni. Jak informuje kierownik była już okazja przetestowania go. 7 sierpnia przez dwie godziny nie było prądu, a oczyszczania (właśnie dzięki agregatowi) pracowała bez żadnych zakłóceń.

Unowocześnienie obiektu nie było tanie. Realizacja całości inwestycji została zakończona w pierwszej połowie 2005 roku i zamknęła się kwotą ponad 2 mln złotych. Koszt przeprowadzonej modernizacji w całości poniosło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach. Wsparcia finansowego udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Większe możliwości

Po modernizacji przepustowość oczyszczalni wynosi 1320 metrów sześc. na dobę. Pozwala to na przyjmowanie dodatkowych ścieków dowożonych wozami asenizacyjnymi. Kanalizacją trafiają tu ścieki z prawie całego Miasteczka Śląskiego i Żyglina. Budowa kanalizacji ściekowej od 1996 roku jest najważniejszą inwestycją w gminie i... powoli dobiega końca. Oprócz zmodernizowanej oczyszczalni pracują dwie przepompownie ścieków w Miasteczku i jedna w Żyglinie.

– Całkowite zakończenie inwestycji planujemy za dwa lata – mówi Stanisław Wieczorek, burmistrz Miasteczka Śląskiego. W jego ocenie obie miejscowości są już skanalizowane w 85 procentach.

Prezes PWiK, Marta Bis ocenia, że obecnie miasteczkowska oczyszczalnia wykorzystuje 70 procent swoich możliwości. Władze Miasteczka to cieszy, ponieważ gmina się rozwija i w Żyglinie buduje się sporo nowych domów. Ich gospodarze, gdy tylko ukończą budowy, będą mieli okazję podłączyć je do kanalizacji.

Dzięki zrealizowanej inwestycji Miasteczko Śląskie jest kolejną gminą w aglomeracji śląskiej, która może pochwalić się nowoczesną oczyszczalnią ścieków spełniającą wymogi ochrony środowiska, a przyjęta metoda stabilizacji osadów wyeliminowała uciążliwość zapachową obiektu.


Czas na Strzybnicę i Repty

W najbliższym czasie PWiK zmodernizuje dwie tarnogórskie oczyszczalnie: w Strzybnicy i Reptach Śląskich. Tam też będą zamontowane zautomatyzowane stacje mechanicznego oczyszczania ścieków. Do końca 2009 roku przedsiębiorstwo wyda na ten cel oraz na modernizację sieci kanalizacyjnych około 6,5 miliona złotych. Prace PWiK mają być prowadzone równolegle z inwestycją miasta – budową centralnej oczyszczalni w Tarnowskich Górach oraz modernizacją i rozbudową sieci kanalizacyjnych. Projekt ten będzie realizowany z udziałem środków finansowych z Funduszu Spójności.


Oferta PWiK

Przedmiotem działalności Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach jest zaopatrzenie w wodę oraz odbiór i oczyszczanie ścieków na terenie gmin Tarnowskie Góry i Miasteczko Śląskie.

Od marca 2002 roku przedsiębiorstwo posiada inwestora strategicznego, francuską firmę Compagnie Générale des Eaux z grupy VEOLIA Environnement – światowego lidera usług na rzecz społeczności lokalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto