18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bursztynowy szlak i remonty dróg

Magdalena Kopańska
Drewniany kościół w Skomlinie w ubiegłym roku zwiedzała wojewoda Jolanta Chełmińska
Drewniany kościół w Skomlinie w ubiegłym roku zwiedzała wojewoda Jolanta Chełmińska Magdalena Kopańska
Aż 40 mln zł na remonty dróg ma do wydania wieluńskie starostwo w ramach projektu tzw. szlaku bursztynowego. Ogłoszony właśnie przetarg jest największym w historii powiatu. Rozstrzygnięty będzie na początku lutego.

W planach są remonty ponad 30 km dróg powiatowych i ponad 10 km dróg gminnych. Komunikacyjna mapa powiatu w ciągu dwóch lat zmieni się nie do poznania.

Wszystko dzięki idei szlaku bursztynowego. Wykopaliska archeologiczne potwierdziły, że wiódł on w starożytności nad Wartą. Dzięki temu udało się sięgnąć po środki unijne.

- Szlak bursztynowy jest dla nas pewnym wytrychem. Oparty na jego idei projekt zyskał akceptację w Urzędzie Marszałkowskim, bo choć sięga do kultury i europejskich tradycji, jego głównym celem jest poprawa atrakcyjności turystycznej naszego powiatu - mówi wicestarosta Janusz Antczak, koordynator projektu. - Chcemy poprawić infrastrukturę turystyczną, a z tym wiąże się przebudowa dróg, które prowadzą do atrakcyjnych historycznie miejsc. Ciągi komunikacyjne były tak samo ważne w czasach pradawnego szlaku bursztynowego, jak i teraz. To one gwarantowały rozwój i ożywienie gospodarcze, na których tak nam zależy - dodaje wicestarosta.

Drogi to jednak nie wszystko. W projekcie są jeszcze ścieżki rowerowe, punkty informacji turystycznej, oznakowanie szlaków turystycznych oraz remonty zabytków. Łącznie odnowionych zostanie 25 obiektów w całym powiecie.

Na pierwszy ogień pójdą kościoły w Popowicach, Kadłubie, Łyskorni, Skomlinie, Wieluniu, Mokrsku, Krzyworzece i Dąbrowie. Podpisana już została umowa na roboty konserwacyjne i budowlane. Turyści będą mieli zatem nie tylko jak dojechać do zabytków, ale i co zwiedzać.

Z tego faktu cieszą się księża. Tak jak proboszcz Marian Kozłowski, który opiekuje się dwoma zabytkowymi drewnianymi kościołami: w Kadłubie i Popowicach.

- Kiedy usłyszałem o projekcie szlaku bursztynowego i o tym, że będą pieniądze na remonty kościołów, zareagowałem entuzjastycznie. Wiem, co to znaczy starać się o fundusze, bo sam kilka lat walczyłem o dotacje. To żmudne procedury- podkreśla ks. Marian Kozłowski. - To duże wyzwanie dla całej parafii, bo musimy też zabezpieczyć wkład własny. Najpierw chcemy wyremontować ołtarz główny i boczne, a w następnej kolejności więźbę dachową w Popowicach.

Po kościołach przyjdzie czas na wypożyczalnie sprzętu turystycznego. Pierwsza zostanie urządzona w Osjakowie. Turyści muszą jednak najpierw trafić na ziemię wieluńską. Ułatwi im to regionalny katalog zabytków. - Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego, czyli wczesną wiosną, chcemy oddać do użytku internetowy katalog z największymi atrakcjami w naszym powiecie - informuje Janusz Antczak. - Utworzony portal aktywnej turystyki pozwoli dokładnie zaplanować czas na ziemi wieluńskiej, zarezerwować nocleg i zlokalizować najciekawsze zabytki.

Projekt ma być realizowany przez najbliższe dwa lata. Władzom powiatu zależy na tym, aby z czasem do pomysłu przyłączały się inne samorządy z województwa łódzkiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto