Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bo trzeba pokochać swój najmniejszy skrawek ziemi

Redakcja
fot. Mikołaj Suchan.
Akcje na rzecz środowiska łączą ludzi. Można wspólnie sprzątać świat, ale warto zacząć od własnego podwórka

Mira Stanisławska- Meysztowicz, znana nie tylko w Polsce inicjatorka międzynarodowej akcji "Sprzątanie świata", była z nami podczas widowiska "Światło i dźwięk", zorganizowanego w ramach kampanii "Życie po śmieciach".

Po pokazie mówiła, że aby dziś dotrzeć do większej liczby ludzi z ekologicznymi przesłaniami, trzeba ich poruszyć wyrazistym i czasem przerażającym obrazem. - I właśnie przykładem udanego przedsięwzięcia była ta wizualizacja - powiedziała znana aktywistka na rzecz ochrony środowiska. To, co zobaczyła Mira Meysztowicz, przyciągnęło jej uwagę głównie nowatorską formą przekazu. Widowisko składało się bowiem nie tylko z obrazów wyświetlanych na elewacji jednej z kamienic przy ulicy Mariackiej. Obrazy te, w połączeniu ze specjalnie dobraną elektroniczną muzyką, były jednocześnie ostrzeżeniem i nadzieją. Ostrzeżeniem przed zasypującymi nas odpadami i nadzieją na życie po śmieciach. Mira Meysztowicz wie jak prowadzić ekologiczne kampanie i kibicuje nam w akcji sprzątania naszego regionu. Bo - jak mówi - trzeba pokochać swój najmniejszy skrawek ziemi tak po prostu, na co dzień.

O swojej filozofii życiowej i spojrzeniu na naturę, Mira Meysztowicz tak napisała w jednej ze swoich książek. "Wierzę, że zawsze jest odpowiedni czas, żeby zrobić coś dobrego. Moją filozofię życiową zawdzięczam domowi rodzinnemu. I kiedy po latach myślę o moich rodzicach, to widzę, że byli to już ludzie XXI wieku. Wychowywałam się w domu, w którym nauczono mnie poszanowania przyrody i traktowania całego otoczenia jako czegoś bardzo bliskiego. Ukształtowano we mnie przekonanie, że człowiek nie jest istotą nadrzędną, że jest częścią łańcucha życia, i że jeżeli ja będę niszczyła inne formy życia, to w końcu zagłada czeka mnie samą. Cała planeta jest moim domem i dlatego spoczywa na mnie odpowiedzialność za jej los. Granice państw są sztucznymi tworami, my zaś - ze wszystkimi ludźmi całej kuli ziemskiej - mamy wspólne powietrze, wody i ziemię. (...) Wiele lat później poznałam aborygenów, rdzennych mieszkańców Australii, którzy wszystko, co żyje, nazywają braćmi i siostrami. Ich podejście do natury przyjęłam jako oczywiste".


Mira Stanisławska-Meysztowicz - polska działaczka ekologiczna, założycielka i prezeska Fundacji Nasza Ziemia. W 1994 r. zainicjowała w Polsce akcję "Sprzątanie świata", zapoczątkowaną w 1989 r. w Australii. Obecnie odbywa się w 130 krajach. Działania Miry Meysztowicz znalazły powszechne uznanie. W 2001 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2002 r. - Orderem Uśmiechu. Została też uznana Człowiekiem Roku 2004 Polskiej Ekologii.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto