Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatny rezonans w Koninie

Paulina Dobersztyn
W ramach kontraktu z NFZ w Koninie będzie można wykonać osiem badań dziennie
W ramach kontraktu z NFZ w Koninie będzie można wykonać osiem badań dziennie Fot. Paulina Dobersztyn
Kiedy w maju w Koninie otwarto pracownię rezonansu magnetycznego, szybko okazało się, że nie ma się z czego cieszyć. Urządzenie warte 5,5 mln złotych, które dotarło do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie, okazało się być dostępne jedynie dla wybranych, bo za każde badanie trzeba było słono zapłacić. Zwolnieni z takich opłat byli jedynie pacjenci szpitala, a pozostali mimo posiadanych skierowań odbijali się od drzwi. Wszystko za sprawą tego, że pracownia nie miała podpisanego kontraktu z NFZ, który początkowo miał być zawarty już w lipcu.

- Informowaliśmy NFZ o tym, że w Koninie powstanie taka pracowania, ale okazało się, że nie ma obowiązku rezerwowania pieniędzy na pokrycie kosztów takich badań i kontakt trafił do Kalisza, a my musieliśmy czekać na ogłoszenie dużego konkursu i dopiero w nim ubiegać się o kontrakt - wyjaśnia Beata Leszczyńska, dyrektor pionu diagnostycznego "Enel-Med".

Na szczęście dla pacjentów udało się wreszcie wywalczyć zadowalającą umowę z NFZ. - Przed przerwą świąteczną otrzymaliśmy pozytywne wieści i koninianie nie muszą już jeździć na takie badania do Poznania czy Kalisza - wyjaśnia Katarzyna Kwiatkowska, koordynator pracowni rezonansu magnetycznego w Koninie. - W tej chwili w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia możemy wykonać osiem badań. Telefony się rozdzwoniły i zapisujemy już pacjentów na luty. W każdym miesiącu obowiązują nas bowiem limity miejsc - dodaje Kwiatkowska.

Konińskiej lecznicy udało się wywalczyć trzyletni kontrakt na lata 2012-2015

Pracownia jest wyposażona w nowoczesny 1,5-teslowy aparat, który umożliwia badanie kręgosłupa, stawów, głowy czy urografii. Dzięki opiece anestezjologa rezonans można wykonać także dzieciom i osobom z klaustrofobią, a nie każda pracownia może sobie na to pozwolić. Największą popularnością cieszy się jednak rezonans głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa.- Należy pamiętać, że na te badania trzeba mieć skierowanie od lekarza. Jeśli chodzi o badania komercyjne, to inna sprawa i nie są one wymagane - przypomina Katarzyna Kwiatkowska.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie podpisał z Narodowym Funduszem Zdrowia również kontrakty na świadczenia ze wszystkimi 17 oddziałami, podobnie jak w 2011 roku.

W tym roku w ramach kontraktu będą działać także następujące poradnie szpitalne. W budynku przy ul. Szpitalnej: wirusowego zapalenia wątroby, dla pacjentów ze stomią, neurochirurgiczna, kardiologiczna, ortopedyczna dziecięca, urologiczna, neurologiczna, chirurgiczna ogólna I. Natomiast przy ul. Wyszyńskiego: położniczo-ginekologiczna i chirurgiczna ogólna II.

**Chcesz skontaktować się z autorem informacji?

[email protected]

**

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto