Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto pracy w czasach PRL. Tak obchodziliśmy je w Koninie. Archiwalne zdjęcia z pochodów pierwszomajowych

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak
Pochód z roku 1979 lub 1980 - na pierwszym planie konińscy spółdzielcy - zdjęcie z Alei 1 Maja
Pochód z roku 1979 lub 1980 - na pierwszym planie konińscy spółdzielcy - zdjęcie z Alei 1 Maja Archiwum prywatne
Święto Pracy, czyli inaczej święto "1 Maja" obchodzone jest już od końca XIX wieku. Ten dzień, to międzynarodowe święto klasy robotniczej, a ustanowione zostało na pamiątkę strajku, który miał miejsce w Chicago, gdzie robotnicy domagali się ośmiogodzinnego czasu pracy. W Polsce 1 Maja kojarzone jest m.in. z pochodami, które były organizowane w czasie PRL. Zobaczcie, jak wyglądały organizowane wtedy marsze!

Święto Pracy - pochody w Koninie czasów PRL

Święto Pracy upamiętnia wydarzenia z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych Ameryki - odbył się tam wówczas strajk, będący częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku. Dzień ten kojarzony jest przede wszystkim z pochodami pierwszomajowymi, które przechodziły przez wszystkie miasta i wiele mniejszych miejscowości w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W wielu miejscowościach nie zrezygnowano z tej tradycji. Co roku także w Koninie odbywają się uroczystości oraz parada złożona z przedstawicieli przemysłowego Zagłębia Konińskiego

Wolne za Święto Pracy

Święto Pracy to także początek majówki, czyli długiego weekendu majowego, który trwa w Polsce od 1 do 3 maja (czyli do dnia rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji). 1 maja jest dniem wolnym od pracy, dlatego można za niego odebrać dzień wolny w innym terminie, gdy wypada, tak jak w tym roku, w sobotę.

Pracodawca powinien więc udzielić dnia wolnego za święto wypadające w sobotę w tym samym okresie rozliczeniowym. Może on być różny w każdym zakładzie pracy – najczęściej wynosi miesiąc, jednak może to być kwartał, pół roku lub nawet rok. W przypadku, gdy wynosi on miesiąc, dnia wolnego za Święto Pracy należy udzielić pracownikowi do końca maja. Pracodawca może ustalić konkretną datę lub pozostawić wybór w gestii pracownika, np. spośród kilku zaproponowanych dni.

ZOBACZ TAKŻE

Pochody z dawnych lat

Koniecznie zajrzyjcie do naszej galerii pochodów pierwszomajowych - pokazujemy w niej pochody z lat 50-tych, 70-tych, z 1980 roku oraz współczesne, z 2018 roku.

ZOBACZ TAKŻE

POCHODY PIERWSZOMAJOWE W KONINIE

Pochód z roku 1979 lub 1980 - na pierwszym planie konińscy spółdzielcy - zdjęcie z Alei 1 Maja

Święto pracy w czasach PRL. Tak obchodziliśmy je w Koninie. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto